Foto: Savom plutaju zolje i uginule životinje
Gradiška - Kupači koji se ovih vrelih dana rashlađuju u Savi, pronašli su u blizini Luke "Šamac", zolju, dok su stanovnici Gradiške vidjeli kako ovom rijekom plutaju uginule životinje.
Koordinator za deminiranje opštine Šamac Milan Blagojević je izjavio da su "zolju" pronašli kupači.
- Ne možemo sa sigurnošću tvrditi da li je 'zolju' rijeka donijela ili je neko tu bacio - rekao je Blagojević i naglasio da svako neeksplodirano ubojito sredstvo predstavlja veliku opasnost za stanovništvo. Značajnu pomoć policiji i Civilnoj zaštiti u ovakvim slučajevima pruža ribočuvar na šamačkim rijekama Mirko Ilišković koji je ovaj put pomogao da se NUS izvadi iz vode.
- Svakodnevno upozoravamo kupače da vode računa o sumnjivim sredstvima koje primijete, a i mi pregledamo obale i plitke dijelove rijeka - istakao je Ilišković.
Nesavjesni mještani gradiških sela umjesto da mrtve životinje propisno zakopaju i prostor dezinfikuju, oni u rijeku Savu i kanale bacaju uginulu stoku, krave, svinje i druge životinje. Time ugrožavaju životnu sredinu i izazivaju katastrofalne posljedice.
- Mi ribolovci se uporno borimo da sačuvamo bogatstvo rijeke Save, uređujemo često obalu i smeće koje nanese voda kupimo, ali je to težak posao. Stanovnici okolnih mjesta se bahato ponašaju, bacajući smeće, mrtve svinje, kokoši i druge životinje - kaže ribolovac Aleksandar Bižić.
Stanovnici Gradiške su jako zabrinuti jer više nije rijetkost da tokom kupanja na Savi ugledaju kako voda nosi mrtve životinje. Najčešće se bacaju u okolne kanale kojim potom voda donese u rijeku Savu.
- Tražeći mjesto za kupanje, ugledali smo mrtvu divlju svinju koju je voda donijela do obale. O tome smo odmah obavijestili Komunalnu policiju koja je sa Komunalnom inspekcijom u kratkom roku preduzela mjere zaštite i uklonila mrtvu životinju - kaže Gradišćanin Strahinja Vujanović.
U komunalnoj policiji kažu da često ovakvo krivično djelo ne može biti kažnjeno zbog toga što bačene životinje nemaju ušne markice i time je počinioca vrlo teško naći.
- Zbog dobre saradnje sa gradiškim ribolovcima, brzo i efikasno djelujemo i uklanjamo ih na propisan način i isključili dalju mogućnost trovanja vode - rekao je načelnik Komunalne policije Trivun Janjetović.
Policijskoj stanici i Civilnoj zaštiti Šamac juče je prijavljeno da su u šljunku u rijeci Bosni, na lokalitetu Burum, 500 metara nizvodno od šamačke mjesne zajednice Zasavica pronađene dvije ručne bombe.
Ova eksplozivna sredstva pronašli su kupači i to prijavili policiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.