Foto: Primljeno 5.159 brucoša, slobodno još 1.659 mjesta
BANjALUKA - Prema preliminarnim rezultatima, u prvom upisnom roku na javnim univerzitetima u Srpskoj primljeno je 5.159 brucoša, a ostalo je slobodno još 1.659 mjesta.
Upis primljenih kandidata u akademsku 2010/2011. godinu počeo je juče i trajaće do petka.
Na 16 fakulteta Univerziteta u Banjaluci planiran je upis 3.399 studenata, a u prvom roku prijavilo se 4.290 kandidata, od kojih je primljeno 2.340, bez Arhitektonsko-građevinskog fakulteta.
Na banjalučkom Univerzitetu slobodnih mjesta ima još na Elektrotehničkom fakultetu, i to 266, Mašinskom 155, te Prirodno-matematičkom 61.
- Sva mjesta popunjena su na Fakultetu političkih nauka, kao i na Medicinskom fakultetu na koji je primljeno 70 kandidata, a prijavilo se njih 210. Popunjena su i mjesta na Pravnom i Ekonomskom fakultetu - kazala je stručni saradnik za nastavu Univerziteta u Banjaluci Mirjana Subotić.
Kada su u pitanju deficitarna zanimanja ona je rekla da se za smjer matematika od planiranih 140 prijavilo 120 kandidata.
- Iako svi kandidati nisu položili prijemni ispit, odziv je mnogo veći nego lani. Za Geodeziju i AGF još nemamo podatke, dok se za Mašinski fakultet prijavilo 115 kandidata od 330 planiranih, a primljeno je 75 kandidata za sve studijske programe - kazala je Subotićeva.
Na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu najviše slobodnih mjesta ostalo je na Ekonomskom fakultetu u Brčkom, i to 105, na Filozofskom 125, Poljoprivrednom fakultetu 100, dok je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu slobodno još 103 mjesta.
Sva mjesta popunjena su na Fakultetu poslovne ekonomije u Bijeljini i Saobraćajnom fakultetu u Doboju.
Spisak primljenih brucoša nije konačan i kandidati imaju pravo žalbe u roku 24 časa po objavljivanju rezultata.
Na 16 fakulteta Univerziteta u Banjaluci ove godine planiran je upis 3.399 studenata, od čega 2.067 na budžetu, 1.202 samofinansirajućih i 130 stranih državljana.
Na 17 fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu planiran je upis 3.133 studenta, od čega 1.704 studenta na budžet, 1.409 samofinansirajućih i 20 stranih državljana.
Drugi upisni rok na fakultetima koji nisu popunili mjesta trajaće od 30. avgusta do 3. septembra kada će se moći predavati dokumenata, a polaganje prijemnog je 6. septembra.
- Rezultati prijemnog biće objavljeni 8. septembra do 14 časova, a upis primljenih kandidata biće 9. i 10. septembra - kazali su na banjalučkom Univerzitetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.