Foto: Pozorište draže od sudnice
ZVORNIK - Iako su joj ostala svega četiri ispita da stekne zvanje diplomiranog pravnika, dvadesetčetvorogodišnja Zvorničanka Biljana Mitrović je odlučila da posluša svoje srce i upiše Akademiju umjetnosti, o čemu je sanjala od malih nogu. I nije pogriješila, jer njene predstave već dvije godine osvajaju nagrade širom Srpske i jedini je student u istoriji Zvornika koji pohađa profesionalne studije glume.
Sa komedijom "Boing, Boing" dobila je nagradu za najbolju glumicu na Festivalu omladinskih pozorišta RS prošle godine, a njeno Pozorište mladih iz Zvornika okitilo se sa još tri nagrade. Na istom festivalu u Kozarskoj Dubici trijumfovali su u novembru sa predstavom "Instant seksualno vaspitanje".
- Radi se o teškoj, ali poučnoj priči, koja je ostavila jak utisak na publiku i žiri. Presrećna sam jer smo naporno vježbali, a mnogo smo se trudili i oko scenografije, sve do najsitnijih detalja. Ovo je kolektivni uspjeh cijele ekipe, jer se zajedno družimo i radimo gotovo deset godina - kaže Biljana koja je do sada odigrala više od 20 uloga.
Iako je karijeru počela da gradi u amaterskom pozorištu, već dvije godine se školuje za profesionalnu glumicu na Akademiji umjetnosti Univerziteta "Slobomir P" u Bijeljini. Budući da je jedina u svom gradu, opština Zvornik je nagradila besplatnom školarinom.
- Sve je počelo kada sam upoznala čuvenu glumicu Ljiljanu Blagojević, koja je šef odsjeka na Akademiji. Pozvala me je na razgovor i rekla da imam pet dana da se spremim za audiciju. Bila sam jako uzbuđena, nervozna, ali sigurna u sebe, što se i pokazalo na kraju, jer sam bila druga na rang-listi - priča Biljana.
Biljana radi sa poznatim imenima iz svijeta glume, poput Kaline Kovačević i Igora Damnjanovića, dok joj na drugoj godini predaje jedan od najboljih profesora dikcije u Srbiji Radovan Knežević.
- Od njih se može mnogo toga naučiti. Koliko su strogi, toliko su pravedni. Ljiljana mi je kao druga majka, Radovan i Kalina su me zaista izgradili kao glumicu, dok je Igor moja najveća inspiracija - kaže Biljana koja reda samo devetke i desetke.
Njen cilj je da bude uspješna glumica, kako u pozorištu tako i na filmskom platnu.
- Sve zavisi od toga koliko volite to što radite. Ako dovoljno cijeniš samog sebe i ako imaš jasnu viziju, uspjeh je zagarantovan - kaže Biljana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike