Poljoprivrednici traže bezuslovnu ostavku ministra Lijanovića

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Poljoprivrednici traže bezuslovnu ostavku ministra Lijanovića

Bihać - Predstavnici Koordinacije poljoprivrednih udruženja i saveza FBiH održali su juče u Bihaću s predstavnicima vlasti i drugih institucija u FBiH sastanak na kojem je bilo riječi o katastrofalnoj situaciji u poljoprivredi na području Federacije BiH te o mjerama i aktivnostima za naredni period, javile su agencije.

Tom prilikom zatražena je bezuslovna ostavka federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, hitno sazivanje tematske sjednice Vlade FBiH, najkasnije do 21. septembra ove godine, na kojoj će se raspravljati o hitnoj isplati premija za proizvodnju u proteklih osam mjeseci, interventnom osiguranju novčanih sredstava u vidu subvencija za jesenju sjetvu primarnim poljoprivrednim proizvođačima, povodom nastalih elementarnih nepogoda koje su zadesile FBiH u 2012. godini, te o neprovođenju zaključaka s tematske sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH održane, 24. aprila ove godine, od strane federalne Vlade.

- Ukoliko Vlada Federacije BiH ne sazove tematsku sjednicu povodom naših zahtjeva, poljoprivrednici iz cijele Federacije BiH izvršit će blokadu zgrade federalne Vlade 4. oktobra ove godine sa samo jednim zahtjevom, ostavka kompletne Vlade, i blokada će trajati sve do njihove ostavke - ističe se u saopštenju Koordinacije.

Takođe, iz te organizacije izrazili su zabrinutost, kada je u pitanju poljoprivredna proizvodnja, a naročito proizvodnja mlijeka zbog značaja mljekarstva kao grane animalne proizvodnje za Unsko-sanski kanton i FBiH, u kojoj bi po njihovom mišljenju, pod hitno trebalo poduzeti određene konkretne mjere.

Zaključci sa sastanaka su dostavljeni predsjedniku Predstavničkog doma parlamenta FBiH, predsjedaniku Doma naroda FBIH, federalnom premijeru te federalnom ministru poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.