Počinje izgradnja mini-hidrocentrale

Slobodan Puhalo
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Počinje izgradnja mini-hidrocentrale

DOBOJ - Izgradnja mini-hidrocentrale u Paklenici kod Doboja, jedne od tri za koliko je od Vlade Republike Srpske koncesije dobio "Elektro-Doboj", treba da počne ove godine.

Glavni inženjer za razvoj i analize u "Elektro-Doboju" Saša Đekić je istakao da je u toku tenderska procedura za izbor izvođača radova za izgradnju mini-hidrocentrale Paklenica.

Đekić je naglasio da je za izgradnju  centrale  tenderskim dokumentom predviđen rok od osam do 12 mjeseci.

On je dodao da druga mini-hidrocentrala protočnog tipa, čiji rad neće biti uslovljen formiranjem velikih akumulacija koje bi mogle znatno da utiču na životnu sredinu, treba da se gradi na rijeci Bosni u Majevcu kod Doboja.

- Početak izgradnje ove elektrane planiran je za 2012. godinu, a puštanje u pogon ove mini-hidrocentrale je predviđeno za početak 2015. godine - istakao je Đekić.

Resorno ministarstvo, prema njegovim riječima, vodi pregovore sa Njemačkom bankom za obnovu i razvoj o obezbjeđenju povoljnih kredita za izgradnju ove centrale, a očekuje se da će se iz pristupnih fondova Evropske unije dobiti dio bespovratnih sredstava.

- Vlada Srpske utvrdila je opšti interes za eksproprijaciju nekretnina za potrebe izgradnje centrale u Majevcu. Izrađen je plan parcelacije, proveden javni uvid i o tome pribavljeno rješenje načelnika opštine Doboj - naglašava Đekić.

Načelnik Doboja Obren Petrović je istakao da je izgradnja mini-hidrocentrala za ovu opštinu od velikog značaja.

- Tokom realizacije ovih projekata biće angažovana i naša operativa, a biće zaposlen i određen broj radnika. Na rijeci Bosni ovakve centrale gradiće i Norvežani, a počeće i gradnja termoelektrane u Stanarima koja će posebno povećati broj zaposlenih - rekao je Petrović.

Treća hidrocentrala

Od tri koncesije za izgradnju mini-hidrocentrala koje je dobilo od Vlade Republike Srpske, preduzeće "Elektro-Doboj" će realizovati dvije, jer treću za sada ne može zbog toga što se dio lokacije nalazi na teritoriji Federacije BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.