Foto: Parastos za 37 ubijenih Srba
DERVENTA - U derventskom naselju Čardak juče je održan komemorativni skup i služen parastos za 37 Srba iz ovog mjesta stradalih u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih je 26 ubijeno na Vaskrs 1992. godine, a ostali kasnije u hrvatskim logorima.
Parastos su, ispred spomenika srpskim junacima u Čardaku, služili sveštenici derventskog namjesništva, a potom su porodice ubijenih, delegacije Skupštine opštine, boračkih organizacija i političkih partija iz Dervente položili vijence, javila je Srna.
Pripadnici 103. derventske brigade Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), potpomognuti paravojnim hrvatsko-bošnjačkim jedinicama iz Dervente, na Vaskrs 1992. godine na kućnim pragovima ubili su 26 Srba, dok su ostali ubijeni u hrvatskim logorima, gdje su odvedeni nakon okupacije Čardaka.
- Iako se zločin nad Srbima Čardaka desio prije 18 godina, uspomene na ubijene sugrađane su još svježe i bolne. Još uvijek je pred našim očima slika svirepo pobijenih komšija, koji su ubijeni samo zato što su Srbi i što su željeli da žive na svojim ognjištima - rekao je predsjednik Udruženja ratnih zarobljenika iz Dervente Drago Knežević.
Umjesto da se raduju našem najvećem prazniku Vaskrsu, rekao je Knežević, Srbi iz Čardaka su na taj dan 1992. godine bili izloženi strašnom i nemilosrdnom napadu pripadnika regularne vojske iz Hrvatske, kojima su pomagale paravojne hrvatsko-bošnjačke jedinice iz Dervente.
On je podsjetio da je na Vaskrs 1992. godine ubijeno 26 stanovnika Čardaka srpske nacionalnosti, među kojima je bilo dosta žena i djece, i dodao da su pobijene cijele porodice Lazarevića i Živkovića.
Knežević je dodao da su, nakon okupacije Čardaka, preživjeli stanovnici srpske nacionalnosti kasnije odvedeni u logore u zgradu bivšeg Doma JNA i vojno skladište na Rabiću, gdje su bili izloženi najstravičnijim metodama mučenja i iživljavanja i na kraju pobijeni.
On je podsjetio da za ove, ali i zločine nad ostalim derventskim Srbima, u kojima je ubijeno oko 300 lica, niko nije odgovarao, iako je Tužilaštvu BiH dostavljen obiman materijal o počinjenim ratnim zločinima nad Srbima u periodu kada je opština bila pod okupacijom regularne vojske Hrvatske i paravojnih hrvatsko-bošnjačkih jedinica.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike