Foto: Otvorene dvije škole u Srpskoj
ISTOČNA ILIDžA - Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik i republički ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović otvorili su u petak osnovne škole u Istočnoj Ilidži i u Branjevu kod Zvornika.
Vlada RS je u izgradnju OŠ "Petar Petrović Njegoš" u Istočnoj Ilidži uložila oko tri miliona maraka, a za OŠ "Vuk Karadžić" u Branjevu 980.000 maraka, dok je opština Zvornik izdvojila 100.000 maraka.
Dodik je u Istočnoj Ilidži rekao da je srećan zbog svih 550 đaka i njihovih nastavnika, koji su poslije 13 godina iz kasarne uspjeli da pređu u moderan objekat.
- Na proljeće će Vlada RS obezbijediti novac i za sportsku dvoranu koja je neophodna ovim đacima, a za par dana uz ovaj školski objekat biće sagrađeni sportski tereni - istakao je Dodik.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Predrag Kovač izrazio je uvjerenje da će ova škola slijediti tradiciju koju ima otkako je osnovana 1968. godine.
Dodik je podsjetio da su u Istočnom Sarajevu u ovom trenutku prisutne razne investicije u vrijednosti 85 miliona KM, te da nema gotovo "nijednog zahtjeva na koji Vlada RS nije reagovala".
Dodik je naglasio da se ove godine u Republici Srpskoj otvara deset novih škola, koliko nije izgrađeno otkako Srpska postoji. Kasipović je rekao da se gradi 17 novih školskih dvorana, adaptira još 50 škola i dvorana, istakavši da je škola bila neophodna u Branjevu, jer djeca više neće morati da putuju oko devet kilometara do škola u drugim mjestima, nego će ići u školu u svom dvorištu, bezbjedna i sigurna.
Dodik je istakao da je Branjevo upoznao prije pet-šest godina i od tada su u njemu izgrađeni put, vodovod i škola, radi se kanalizacija i gradi crkva, i da je to ono što je zajedničko i potrebno svima. Školu u Branjevu u petak je osveštao Njegovo preosveštenstvo vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije, a nastavu u njoj pohađa oko 250 učenika.
- Mi ćemo sagledati koliko je sredstava potrebno za nastavak vodovoda "Sjever", koji će snabdijevati devet sela, kao i koliko je sredstava još potrebno za dovršetak Doma omladine. Želimo da učestvujemo u rekonstrukciji sportske hale i da uđemo u opsežan projekat rekonstrukcije gradskih ulica - rekao je Dodik u Zvorniku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike