Foto: Osuda napada na hram Svetog Save
SARAJEVO - Međureligijsko vijeće u BiH najoštrije je osudilo napad na hram Svetog Save u Blažuju, kod Ilidže, na kojem su u četvrtak ujutro osvanuli grafiti uvredljivog sadržaja, ističući da ovaj, kao i napadi na druge vjerske objekte, nisu djelo vjernika, nego vandala koji ne žele dobro ni sebi ni drugima.
Igor Kožemjakin, izvršni sekretar Međureligijskog vijeća u BiH čiji su predstavnici u petak posjetili ovaj hram, kaže da je teško reći šta je razlog za ovaj, pa i sve druge napade na vjerske objekte i da lično smatra da je riječ o mržnji koju je jako teško iskorijeniti, javile su agencije.
- Zbog toga, moramo više raditi na obrazovanju djece kako bi ona naučila da sa svima normalno žive - izjavio je Kožemjakin.
Paroh blažujski Čedomir Đelmo istakao je da ovaj napad predstavlja veliku uvredu za pravoslavne vjernike, uglavnom starija lica koja žive na tom području. On je izrazio očekivanja da će nadležni brzo otkriti počinioce kako bi odgovarali za počinjeno djelo.
Župnik župe Uzvišenja djevice Marije na Stupu Miroslav Čavar ogorčen je zbog skrnavljenja blažujskog hrama, ističući da su vjerski službenici tokom i poslije rata uvijek radili na pomirenju naroda svih vjera.
Ibrahim Klisura, imam u džematu Rakovica, susjednom vjerskom objektu u Blažuju, u ime Medžlisa islamske zajednice najoštrije je osudio ispisivanje grafita na hramu Svetog Save i unošenje nemira među pripadnike pravoslavne vjere.
Boračka organizacija "Ilidžanski borac" iz Istočne Ilidže ocijenila je da uvredljivi grafiti ispisani na hramu Svetog Save predstavljaju otvorenu prijetnju Srbima koji tu još žive. Pozvali su nadležne policijske i pravosudne organe u FBiH da što prije otkriju počinioce i da ih kazne u skladu sa zakonom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike