Opština Prijedor ulaže i rudarstvio

S.T.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Opština Prijedor ulaže i rudarstvio

PRIJEDOR - Usvojenom Strategijom razvoja opštine Prijedor predviđeno je da se u ovoj opštini u narednom petogodišnjem periodu u privredni razvoj uloži 108,7 miliona maraka.

Najveći dio planiranih sredstava ili 87,7 miliona maraka namjerava se uložiti u aktiviranje kopa željezne rude Buvač i u pokretanje eksploatacije iste rude u Ljubiji, dok će preostalih 21 milion maraka biti usmjereni u 14 drugih projekata koji se između ostalog   odnose na osnivanje poslovnih, industrijskih zona u opštini, za ispitivanje   mineralnih sirovina, materijala u rudarstvu i građevinarstvu, izradu dokumentacije i izgradnju kapaciteta za preradu nemetala, dalji razvoj preduzetničkog inkubatora, te na podršku uvođenja standarda kvaliteta i na obuku budućih preduzetnika, menayera.

Novčana sredstva za realizaciju predviđenih 16 projekata planiraju se obezbijediti iz različitih izvora, među kojima su tekući prihodi lokalne vlasti, transferi od centralne vlasti, kreditno zaduživanje lokalne zajednice, sredstva ostvarena prodajom imovine i prihodi od privatizacije, koncesije, kao i finansijsko učešće privatnog sektora.

Prijedorska opština će iz vlastitih izvora obezbijediti oko 14 miliona maraka, od čega će najveći dio, oko devet miliona maraka, biti uložen u osnivanje poslovnih, industrijskih i slobodnih zona, dok 3,5 miliona maraka planira izdvojiti kao garantni depozit u Fondaciju za razvoj Prijedor.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.