Foto: Opština Doboj među najvećim dužnicima
DOBOJ - Gradska toplana u Doboju ima zaliha uglja do 20. februara i poslije toga mogla bi da ugasi postrojenja i ohladi radijatore pošto je ostala bez novca, jer korisnici joj duguju ukupno oko 5,5 miliona maraka.
Stanovnici se nadaju da se to neće dogoditi, jer većina njih su redovne platiše i toplani nisu uplatili "podnošljivih" oko 900.000 maraka.
- Najveći dužnici su "Trudbenik" sa 1,5 i Dom zdravlja sa 1,4 miliona maraka, kao i opština koja nije izmirila svoje obaveze zaključno sa minulom godinom u visini od 880.000 maraka. I dok "Trudbenik" i Dom zdravlja na osnovu reprograma isplaćuju dugove, opština to još ne čini i stvara nam velike probleme - rekao je direktor Gradske toplane Vlastimir Pejić.
On je dodao da, iako su odbornici u decembru prošle godine dali "zeleno svjetlo" opštini za reprogram, on je tek u ponedjeljak potpisan i prva rata treba da bude uplaćena 20. februara.
- Kada grijanje plaćaju penzioneri, porodice poginulih boraca i ostali, zašto to ne bi i opština - istakao je Pejić.
S druge strane, toplana za ugalj duguje EFT - Rudniku lignita "Stanari" 470.000 maraka. Pejić je dodao da je juče otvoren novi tender za isporuku uglja, koja treba da krene od 1. marta.
- Srećom, cijena je nepromijenjena i, realno gledano, ne bi trebalo da se ugase postrojenja u toplani. Računamo da će dužnici početi da vraćaju dugove, a mi ćemo uzeti još kredita kako grad ne bi ostao bez grijanja - ističe Pejić.
Prema njegovim riječima, opština lani nije odobrila veću cijenu grijanja i u toplani su počeli sami da primjenjuju mjere štednje.
- Smanjili smo plate za deset procenata, umanjili smo i regres i zimnicu, ali to može da da pravi efekat samo ako korisnici redovnije izmiruju svoje obaveze - poručuje Pejić.
On je napomenuo da Gradska toplana u Doboju odlično funkcioniše više od tri decenije, a besprijekorno je radila i u vrijeme prethodnog rata.
- Ne bi bilo pošteno da mi, koji smo redovne platiše, ostanemo bez grijanja. U ovim teškim vremenima zaista je teško izmirivati sve obaveze, posebno nama penzionerima, ali mi to, uz brojna odricanja, činimo samo da bi nam bilo toplo. Tako bi trebalo da razmišljaju svi dužnici, posebno oni najveći - kaže penzioner Ranka Marković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.