Foto: Od CPM-a traže sedam miliona evra
BANjALUKA - Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske od slovenačke kompanije CPM, koja nije ispunila ugovor o potkoncesiji za lot jedan autoputa Banjaluka - Doboj koji je potpisala sa Vladom RS u avgustu prošle godine, traži sedam miliona evra.
Potvrdili su to u Ministarstvu, a ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović proteklog vikenda banjalučkim medijima rekao je da je tužba protiv CPM podnesena i da je postupak u toku.
- Uvjereni smo da ćemo uspjeti da naplatimo štetu iz stečajne mase slovenačke firme, ali nismo sigurni da li će to biti sedam miliona evra ili neki drugi iznos - rekao je Čubrilović.
Šef kabineta ministra saobraćaja i veza RS Sandra Kovačević rekla je juče “Glasu Srpske” da Ministarstvo očekuje da će iz stečajne mase uspjeti da naplati bar dio novca koji CPM duguje.
- Slovenačka kompanija ima velika dugovanja prema svojim firmama i sudovi u Sloveniji će sigurno nastojati da prvo izmire dugovanja CPM-a prema njihovim firmama - rekla je Kovačevićeva i dodala da Ministarstvo saobraćaja neće odustati od naplate dugovanja CPM-a prema Vladi RS.
Kovačevićeva je naglasila da je Ministarstvo uradilo sve što ih obavezuje za naplatu dugovanja od CPM-a.
Čubrilović je rekao i da će 31. marta biti održani završni razgovori sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Evropskom investicionom bankom na kojima će biti određen tačan datum raspisivanja tendera za izvođenje radova na dionici autoputa Prnjavor - Doboj, za čija će sredstva Vlada RS biti garant.
- Za dionicu Banjaluka - Prnjavor i Doboj - Jakeš biće raspisan javni poziv za koncesionara. Imaćemo 45 dana da obavimo konsultacije o tome koji će od ponuđača biti najpovoljniji i za jednu i za drugu vrstu posla - podsjetio je Čubrilović.
Naglasio je da su se uslovi za učešće u ovom nadmetanju približili domaćim kompanijama, ali s obzirom na uslove kreditora, mora se sprovesti procedura.
- Dijeleći dionicu Prnjavor - Doboj na četiri lota, pokušali smo da domaćim kompanijama omogućimo da ravnopravno učestvuju na tom tenderu, ali je sigurno da će posao dobiti najpovoljniji ponuđači - rekao je Čubrilović.
Objasnio je da domaćim prevoznicima niko unaprijed nije mogao da obeća da će biti uključeni u dijelu posla za koji su osposobljeni da rade, jer se mora poštovati Zakon o javnim nabavkama.
Sandra Kovačević je rekla da bi tender za izvođača radova na dionici autoputa Prnjavor - Doboj trebalo da bude raspisan oko 4. aprila, dok će krajem idućeg mjeseca biti raspisan javni poziv za izbor koncesionara na dionici Banjaluka - Doboj i Doboj - Jakeš.
- Na sastanku 31. marta EBRD i EIB biće prezentovana tenderska dokumentacija - kazala je Kovačevićeva.
Napomenula je da će EBRD i EIB kreditirati koncesionara.
Čubrilović je rekao da željeznički saobraćaj u RS treba riješiti kroz akcize na gorivo ili putem budžeta. Dodao je da nije poznato da li će akcize biti uvedene namjenski za infrastrukturu, jer se Vlada o tome još nije izjasnila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike