Foto: Mujkanović zbog ratne uloge ne može u VSTS
Banjaluka - Savez logoraša RS upozorio je da moraju biti spriječena nastojanja bošnjačkih političara da po svaku cijenu izlobiraju da za člana Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH iz Brčkog bude imenovan glavni tužilac distrikta Zekerija Mujkanović.
Logoraši su podsjetili na Mujkanovićevu ulogu iz septembra 1992. godine kada je bio jedan od glavnih policijskih inspektora i na nečovječan način ispitivao zarobljene Srbe iz Bukvika.
- Izražavamo duboko razočarenje u pravosudni sistem u BiH koji je pružio mogućnost da se o ovom čovjeku raspravlja kao o mogućem kandidatu za tu funkciju. Pozivamo članove Pravosudne komisije Brčko distrikta da ne podlegnu pritiscima i osobu sa takvim moralnim i profesionalnim osobinama izaberu za člana VSTS-a. Članovi brčanske Pravosudne komisije koji bi dali glas za Mujkanovićev izbor ponovo bi otvorili još nezaliječene logoraške rane i narugali se potomcima 60 ubijenih i više od 2.000 srpskih civila koji su pretrpjeli neviđenu torturu u više logora na području Brčkog koje su kontrolisale snage Armije RBiH - saopštio je Savez logoraša RS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.