
BANjALUKA - Nadležni u Republici Srpskoj i FBiH su istrajni u tome da dokažu da radioaktivnom otpadu i istrošenom nuklearnom gorivu iz Nuklearne elektrane (NE) „Krško“ nije mjesto na Trgovskoj gori, uz granicu sa BiH i u zaštićenom slivu rijeke Une, a svoje zadatke počeli su da rade stručnjaci iz Francuske na međunarodnoj sceni.
Trgovska gora je, uprkos upozorenjima iz BiH, sve bliža tome da postane skladište za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo iz NE „Krško“. Dokaz za to su gotovo svakodnevne aktivnosti koje se sprovode u Hrvatskoj, u koje se umiješala i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) i to putem radionice koju su organizovali sa tamošnjim nadležnim Fondom.
Hrvatska je, naime, vlasnik polovine elektrane u Sloveniji i obavezna je da preuzme polovinu otpada, zbog čega sprovodi pripreme za skladištenje.
Istovremeno se, s druge strane, u BiH vodi borba na nekoliko frontova kako bi se stalo u kraj upravo namjerama da ta lokacija bude na mjestu nekadašnje kasarne „Čerkezovac“ na Trgovskoj gori, u neposrednoj blizini granice sa BiH i zaštićenog područja u slivu rijeke Une.
U okviru domaćih institucija duže vrijeme funkcionišu, između ostalih, dva tima, ekspertski i pravni, čiji su članovi nadležni za aktivnosti na osnovu kojih treba argumentovano odgovoriti Hrvatsku od te namjere. Na tom putu imaju pomoć grupe stručnjaka iz Francuske koji su angažovani na osnovu javnog poziva krajem prošle godine.
Riječ je, kako su pojasnili predstavnici BiH, o međunarodnoj pravnoj kući koja ima dosta uspjeha u predmetima kao što je zaštita životne sredine i izgradnja nuklearnih objekata, što je i bio jedan od uslova za angažman na period od tri godine tokom kojih će primati i određenu novčanu naknadu.
Koordinator aktivnosti Ekspertskog i Pravnog tima Borislav Bojić kazao je za“Glas“ da angažovani tim iz Francuske sprovodi određene aktivnosti.
- Dali su nekoliko važnih poruka prema ESPO konvenciji i to je poslato na tu adresu. Aktivnosti je bilo i u Beču tokom izvještajne konferencije gdje su učestvovali naši predstavnici, a što se tiče primjedbi, konsultantska kuća je dodala još stavki koje su upućene prema Međunarodnoj agenciji. Tako da pratimo sve događaje u Hrvatskoj - rekao je Bojić.
Žestoke kritike prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA), poslije suorganizacije radionice u Hrvatskoj, uputio je predsjednik Udruženja „Grin tim“ iz Novog Grada Mario Crnković, navodeći da, umjesto da bude svjetlo na kraju tunela, oko vrata sebi stavlja teret saučesništva u davanju legitimiteta političkoj odluci Hrvatske još iz 1999. godine da u povratničko područje, na samoj granici sa BiH, pozicionira radioaktivne i druge opasne otpade iz čitave Hrvatske.
Crnković, koji je i član domaćeg Ekspertskog tima za praćenje aktivnosti na lokaciji Trgovske gore, smatra da treba razmotriti termin ekološkog rasizma koji se, između ostalog, odnosi na to da su zajednice koje pripadaju pojedinim etničkim manjinama više izložene zagađivačima ili kako im je onemogućen pristup određenim prirodnim resursima, kao što su čist vazduh, čista voda i druge ekološke dobrobiti.
Stav svih strana u BiH je da Trgovska gora, odnosno lokacija oko nekadašnje kasarne „Čerkezovac“, nije mjesto za odlaganje radioaktivnog i drugog otpada. Posebno se upozorava da bi odlaganjem oko 70 odsto potencijalnog negativnog uticaja osjetila upravo BiH, odnosno bilo bi ugroženo zdravlje oko 250.000 stanovnika. Uz to, postoji i opravdana bojazan da bi Trgovska gora mogla od skladišta lako da preraste u trajno odlagalište.
Govoreći o aktivnostima u BiH, Borislav Bojić je potvrdio je da su u toku javne rasprave od Cazina do Velike Kladuše te da su planirane i određene konferencije, ali bi, kako sada stvari stoje, problem moglo da predstavlja to što na nivou BiH još nije usvojen budžet za ovu godinu.
- Vjerujem da će se naći način da iz sredstava za Trgovsku goru bude podržana konferencija u organizaciji Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci i u Bihaću koju organizuje tamošnji fakultet - kazao je Bojić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.