Foto: Mastilo ne izvršava naređenje ministra
BANjALUKA - Bosiljka Borovčanin i dalje obavlja funkciju v.d. direktora Filijale Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, iako je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić još prije petnaest dana najavio da će ona, zbog brojnih nepravilnosti, biti smijenjena.
To je medijima proteklog vikenda potvrdio i sam direktor Fonda PIO RS Zoran Mastilo koji je istakao da "ne vidi razlog zbog čega bi Borovčaninova bila smijenjena".
U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite "Glasu Srpske" su rekli da je ovo pitanje sada na direktoru Fonda PIO.
Prema Pravilniku Fonda, direktor je taj koji imenuje i razrješava direktore filijala, što u slučaju Borovčaninove Mastilo odbija da učini i odgovornost pokušava da prebaci na Upravni odbor koji nije nadležan o ovom pitanju.
Bosiljka Borovčanin u Filijalu Fonda PIO u Istočnom Sarajevu primljena je 1. aprila 2009. godine, a već 2. aprila postavljena je na poziciju v.d. direktora, iako su se za to mjesto prijavila i dva čovjeka iz Fonda.
Mastilo je u rješenju o imenovanju Borovčaninove naveo lažne podatke, da ima 19 godina radnog iskustva kao pravnik, iako je ona to vrijeme provela radeći sa srednjom stručnom spremom. Zvanje pravnika stekla je tek u septembru 2008. godine na Fakultetu pravnih nauka u Travniku.
CJB Istočno Sarajevo ove sedmice trebalo bi da završi istragu u vezi sa prijavom protiv Borovčaninove i Mastila. Oni su prijavljeni za zloupotrebu položaja i prava iz socijalnog osiguranja jer je Borovčaninova izdala rješenja za penziju Mastilovom ocu i dvojici stričeva, iako im to pravo nije pripadalo, a on je to znao i prikrivao.
Mastilo Živorad, Danilo i Miladin invalidsku penziju stekli su još osamdesetih godina prošlog vijeka, ali im je prošle godine ponovo određivana penzija, a kao razlog je navedeno to što im je "bolest uzročno-posljedično vezana sa ratnim dejstvima".
Tako je u rješenju za Živorada Mastila navedeno da je on rješenjem nadležnog organa razvrstan u prvu kategoriju boraca, a on je u invalidskoj penziji bio od 20. decembra 1985. godine. U prvu kategoriju boraca razvrstani su, prema novom rješenju, i Danilo i Miladin Mastilo koji su u penziji bili od 1981. odnosno 1984. godine.
Penzije su im na osnovu tih rješenja od 1. februara 2010. godine povećane na 453 marke, a Mastilov otac Živorad prije toga primao je 332 KM, dok su stričevi Danilo i Miladin primali 302 i 317 maraka.
U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS dokumentacija o tri sporna rješenja Mastilovim rođacima nalazi se od srijede prošle sedmice i rok Komisiji koja treba da ih analizira i da se o njima izjasni ističe u iduću srijedu.
Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj rekao je "Glasu Srpske" da ima problema sa javnošću i da ga danima zovu penzioneri zbog pisanja da je na njegov prijedlog Zoran Mastilo odlikovan ordenom Njegoša trećeg reda "za izuzetne zasluge i doprinos u razvoju penzijskog sistema".
- Nikada nikoga nisam predložio ni za kakvo odlikovanje - tvrdi Rakulj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike