
BANjALUKA - Diskoteke i noćni klubovi širom Republike Srpske naći će se pod lupom inspektora i policije koji će češljati sprovođenje mjera zaštite od požara i upotrebu pirotehnike, a sve s ciljem blagovremenog otklanjanja nepravilnosti da bi bili izbjegnuti tragičnih događaji poput onog koji je prije tri dana Sjevernu Makedoniju zavio u crno.
Iz Inspektorata RS juče su saopštili da će zajedno sa Ministarstvom unutrašnjih poslova (MUP) RS u narednom periodu obavljati ciljane kontrole ugostiteljskih objektima, sa akcentom na klubove i diskoteke.
Naveli su da je republička inspekcija 2012. godine u saradnji sa policijom izvršila ciljane kontrole ispunjenosti uslova zaštite od požara u noćnim klubovima u Srpskoj. To je uslijedilo nakon što je u novosadskoj diskoteci "Kontrast" izbio požar gdje je život izgubilo šest osoba.
- Tokom 2012. izvršeno je oko 150 inspekcijskih kontrola noćnih klubova i diskoteka te je za 28 objekata izrečena mjera zabrane rada zbog arhitektonskih nedostataka oko izlaza-ulaza, horizontalnih i vertikalnih komunikacija za efikasne evakuacije i tehničkih nedostataka na instalacijama i opremi na objektu. Nakon toga uslijedilo je usklađivanje, probijanje zidova i otvaranje rezervnih izlaza gdje je tehnički propis to zahtijevao te je veći broj subjekata u kratkom vremenu otklonilo nedostatke. Oni koji to nisu mogli uraditi prestali su sa obavljanjem djelatnosti - navode u Inspektoratu i dodaju da su nakon ove akcije vršili periodične preglede stanja objekata.
Pojasnili su da je republička inspekcija za zaštitu od požara koja vrši nadzor u svim vrstama objektima, od zdravstvenih, obrazovnih, kulturnih, ugostiteljskih, do proizvodnih pogona, u prošloj godini izvršila 1.044 kontrole, od čega su nepravilnosti utvrđene u 395 slučajeva.
- Izrečeno je 335 upravnih mjera i izdato 56 prekršajnih naloga. Nepravilnosti su se najčešće odnosile na nesprovođenje mjera zaštite od požara kroz donošenje normativnih akata, neredovno održavanje instalacija i opreme, određivanje odgovornog lica za sprovođenje mjera zaštite te obuke i provjeru znanja radnika - rekli su u Inspektoratu RS.
Naredba o dodatoj kontroli noćnih klubova na području grada na Vrbasu juče je stigla i iz Gradske uprave Banjaluka.
Gradski menadžer Mirna Savić Banjac rekla je da tragedija u Sjevernoj Makedoniji svima treba da bude nauk da je potrebno reagovati i uraditi sve što je u njihovoj nadležnosti da se ovakva situacija ne bi dogodila.
- Već nekoliko mjeseci nadležna odjeljenja su pristupila vanrednim inspekcijskim kontrolama objekata u gradu, a biće pojačana, odnosno biće obavljena dodatna kontrola noćnih klubova i svih ostalih lokacija gdje se okuplja veći broj ljudi - rekla je Savić Banjac.
Noćni klubovi svakog vikenda za mlade predstavljaju potencijalnu opasnost, jer su mahom smješteni u podrumima, "pod zemljom" i uglavnom ne posjeduju potreban broj ulaza, odnosno izlaz, što je, prema mišljenju stručnjaka, najopasnije u slučaju požara.
Predsjednik Skupštine Vatrogasnog saveza RS Goran Stojaković kaže za "Glas" da bi svaki taj objekat pod zemljom trebalo da ima najmanje dva ulaza, odnosno izlaza, to jest dvije mogućnosti za brzu evakuaciju ljudi.
- Na terenu vidimo da ima objekata koji imaju samo jedan ulaz/izlaz, što je samo po sebi rizično. U vanrednim situacijama dolazi do panike, stampeda i vrlo često ulazi koji se u normalnim situacijama čine kao odgovarajući za evakuaciju, sigurno ne bi u vanrednoj situaciji zadovoljili standarde zbog panike i straha koji zavlada. Snažnije kontrole su zaista neophodne, jer se nalazimo u takvom stanju duha i društva da dok se ne desi tragedija, ne izda kazna ili preporuka na terenu neće biti realizovano ono što se inače mora ispoštovati - pojašnjava Stojaković i dodaje da samo uz učestale i rigorozne kontrole roditelji neće morati razmišljati gdje im djeca idu i hoće li se vratiti kući.
Zamjenik predsjednika i član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS "Horeka" Goran Kurtinović predložio je da se u slučaju utvrđenih nepravilnosti ne ide sa kažnjavanjem ugostitelja, nego da se naloži otklanjanje nedostataka i rješavanje problema.
U Inspektoratu RS kažu da subjekti koji planiraju da obavljaju djelatnost u nekom objektu, uz zahtjev za izdavanje upotrebne dozvole izgrađenog ili rekonstruisanog objekta, prilažu i saglasnost MUP-a RS, kojom se utvrđuje da su u objektu sprovedene mjere zaštite od požara.
- U zavisnosti od kategorizacije objekta koju izvrši MUP RS definišu se i obavezne mjere zaštite od požara koje je subjekat obavezan da sprovodi. Mjere se utvrđuju na osnovu brojnih parametara kao što su kapacitet objekta, spratnost, namjena, odnosno mjere nisu univerzalne za sve vrste objekata, pa čak i kada obavljaju istu djelatnost - pojasnili su u Inspektoratu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.