Foto: Kod Kineza višak robe od 2,16 miliona KM
Banjaluka - Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH saopštila je da je po završetku kontrole u akciji "Kurir", popisom robe u šest firmi čiji su vlasnici državljani Kine, otkrila da kod pojedinaca postoji knjigovodstveni višak robe vrijedan oko 2,16 miliona KM, a kod pojedinih manjak robe od oko 689.000 KM.
Iz UIO BiH juče su saopštili da su inspektori robu koja nije imala dokumentaciju o porijeklu oduzeli.
- U skladu sa Zakonom o PDV-u BiH poreski inspektori za utvrđene manjkove robe naknadno će obračunati i naplatiti porez na dodatu vrijednost - kazali su u UIO BiH.
Akcija "Kurir" sprovedena je u decembru prošle godine u saradnji sa Agencijom za istrage i zaštitu (SIPA). Policija i poreznici razbili su tada organizovanu kriminalnu grupu i uhapsili više od 20 njenih članova iz BiH, Kine i Hrvatske zbog sumnje da su utajili porez i iz zemlje ilegalno iznijeli 23,4 miliona, te utajili tri miliona maraka. Od njih 20 Tužilaštvo BiH zatražilo je oduzimanje putnih isprava i zabranu napuštanja BiH.
Oduzimanje putnih isprava i zabrana napuštanja zemlje predloženi su za: Lan Ganga (52), Ksuo Feng Huanga (47), Ksjao Ping Vua (42), Jang Šao Gina (48), Sang Jao Fena (47), Jong Vei Jia (44) i Zong Uhi Žuoa (55) iz Kine, te Nedžada Imširevića (46), državljanina BiH i Hrvatske, Dževada Imširevića (49) i Elvisa Mumića (31) iz BiH.
Ovom akcijom utvrđeno je da je kineska roba na tržištu BiH prodavana "na crno". Novac dobijen prodajom ove robe pretvaran je u evre i dijelom u američke dolare, te putem posrednika iz BiH iznošen iz zemlje mimo carine. Novac je prenošen u Hrvatsku, odakle je polagan na račune Unikredit banke, a kasnije putem finansijskih transakcija prebacivan je na račune u Kinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.