Istraga protiv odgovornih u Građi privedena kraju

Goran Maunaga
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Istraga protiv odgovornih u Građi privedena kraju

BANjA LUKA - Policijska istraga u predmetu banjolučkog preduzeća "Građa" u kome su radnici podnijeli prijavu protiv ljudi Jovana Vidovića, bivšeg predsjednika Upravnog odbora i advokata Dragana Tolimira i direktora Brane Miloševića traje godinu i po i uskoro bi mogla da bude okončana.

Izjavio je to "Glasu Srpske" akcionar u "Građi" Gostimir Ivanović dodajući da se Tolimir i Milošević u prijavi terete za višemilionsku štetu nanesenu tom preduzeću kao i za nezakonito vršenje funkcija.

Načelnik Odjeljenja privrednog kriminaliteta CJB Banja Luka Dragoslav Dukić potvrdio je da CJB vodi tu istragu, ali nije mogao da precizira imena, niti kada će tužilaštvu biti podnesen izvještaj.

- Predmet je u radu i ima prioritet. Trenutno ne mogu reći više detalja o njemu - kaže Dukić.

Ivanković kaže da su akcionari prije godinu i po protiv Milošević i Tolimira podnijeli prijavu CJB Banja Luka za pričinjenu štetu u iznosu od oko tri miliona KM.

- Koliko znam, istraga je u završnoj fazi. Tolimir je skoro dvije godine bio predsjednik UO u "Građi" i pored toga što postoje izvršna i pravosnažna sudska rješenja da je nelegalno izabran. Otišao je tek prije šest mjeseci kad mu je akcionar Jovan Vidović to naredio - kaže Ivanković.

Sad se, dodaje on, Tolimir pojavljuje u ulozi advokata, branioca i zastupnika Jove Vidovića u predmetu "Građa", ali i kao njegov advokat kada je u pitanju firma "Metal".

- Tri godine u Građi nije održana Skupština akcionara, a na nelegalnim skupštinama nosilac Vidovićeve punomoći bio je Tolimir. Zastupao je Vidovića iako je bio u sukobu interesa po Zakonu o akcionarskim društvima po kome nosioci punomoći ne mogu biti direktori i članovi UO, ali njemu to nije smetalo. Milošević i Tolimir su pod dirigentskom palicom Vidovića otpustili više od 50 radnika u "Građi", gdje ih je ostalo još desetak - ističe Ivanković.

On kaže da je stečajni vještak ekonomske struke Miroslav Lazendić iznio da se u "Građi" obaveze prema državi ne uplaćuju preko 300 dana, isto koliko i prema radnicima.  

Milošević je rekao po ko zna koji put da ne daje izjave "Glasu Srpske".

Tolimir kaže da ne želi da komentariše ništa od iznesenog.

Brane Miloćević, direktor "Građe", tu funkciju je obavljao uprkos tome što su postojala rješenja sudskih instanci u RS da nije upisan u registar.

Brane Milošević kao direktor pojavljuje i u drugim firmama koje kontroliše Vidović i to u "Cvjećaru" i "Metalu", dok je i predsjednik Upravnog odbora "Betonskih proizvoda".

Inspektori Poreske uprave RS, krim-policije i UIO BiH kontrolišu poslovanje banjolučkog biznismena Jovana Vidovića kao fizičkog lica i njegovih firmi Urbanistički zavod RS, Beton gradnja, Auto-servis centar, Kameni agregati, Audi centar, Cvjećar, Servis Vidović i Autokomerc VS.

Ročište

Ivanković kaže da je u srijedu u Osnovnom sudu Banja Luka održano ročište vezano za odlučivanje da li će u "Građi" biti otvoren stečaj.

- Apsolutno su ispunjeni svi uslovi da se otvori stečaj. To je jedini način da se Milošević i Vidović zaustave u uništenju preduzeća. Sud će uskoro donijeti rješenje. Sudski vještak i predstečajni upravnik uvažili su primjedbe da direktor Brane Milošević već tri godine nelegalno upravlja "Građom" jer nema podršku akcionara - kaže Ivanković.

Struktura kapitala

U strukturi kapitala "Građe" kompanija "Dušanić" posjeduje 17,24 odsto akcija, "Metal" a.d. 3,17 odsto, Gostimir Ivanković 10,25 odsto, Jovan Vidović 15 odsto i privatno preduzeće "Bob" 17,94 odsto akcija.

"Građa" posjeduje devet skladišta za građevinski materijal u Banjoj Luci, Prijedoru, Prnjavoru i Novom Gradu. Najveća skladišta u Banjoj Luci nalaze se u neposrednoj blizini "Metal-sajma" i na lokaciji u naselju Tunjice. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.