Foto: Istočno Sarajevo: Diskusija o vakcinaciji
ISTOČNO SARAJEVO - Udruženje građana „Roditelji za prava djece“ organizovao je danas javnu diskusiju pod nazivom „Vakcinacija djece – roditelji pitaju, struka odgovara“ koja je održana u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo na kojoj se diskutovalo o tome da li ili ne vakcinisati djecu .
Redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu Valentina Arsić Arsentijević koja je danas govorila ispred Udruženja građana „Lekari i roditelji za nauku i etiku“ koje je formirano tokom kovid pandemije jer je veliki dio roditelja bio zabrinut zbog primjene ekserimentalne terapije za koju se insistiralo da je prime sva djeca koja idu u školu kao uslov za njihovo obrazovanje.
- Naše udruženje je imalo dva postulata koje je do danas održalo a to je primarno ne naškoditi pacijentima primenom bilo kakve medicinske mere i drugi postulat je Medicina zasnovana na dokazima.Tokom kovida mi smo sva uverenja zasnivali na znanju koje smo sticali tokom studiranja ali isto tako na brojnim iskustvima. Činjenica je da je poverenje u kovid vakcine potpuno izgubljeno, da su se i oni koji su ih primili duboko razočarali, neki su odmah imali neka neželjena dejstva, a drudi su imali odložena neželjena dejstva- konstatovala je Arsentijević.
Ona je istakla da su pitanja oko kovid vakcina stavljena ad akta i „Astra zeneka“ je prekinula proizvodnju te vakcine, a da su mnoge države pokrenule sudske postupke protiv svojih vlasti zbog toga što su bili obmanuti.
- Nama danas predstavljaju problem zakonski, etički i medicinski razlozi za obaveznu vakcinaciju dece protiv određenih bolesti za koje je medicina davno utvrdila da mogu lako da se dijagnostikuju i medicina je u 21. veku napredovala i sve te bolesti mogu lako da se leče- naglasila je Arsentijević.
Ona je naglasila da oni zagovaraju prirodu kao osnovni način zaštite organizma i edukaciju i roditeljaѕ i pacijenata što je od izuzetnog značaja.
Navela je da postoje oni koji su zdravi i da za snjih nije potrebno provoditi bilo kakvu medicinsku intervenciju, druga grupa su oboljele osobe koje imaju određene rizike kojima je potreban određeni medicinski tretman koji mogu da prihvate ili odbiju prema Zakonu o pravima pacijenata to garantuje i treća su vitalno ugroženi pacijenti čije zdravlje zavisi od brze i pravilne intervencije ljekara.
- Za sve te grupe zdravstveni sistem mora imati zdravstveni i individualizovan pristup. Medicima 21 veka je individualizovana i usmerena prema svakoj individui posebno- tvrdi Arsentijević.
Specijalista psihijatrije i psihoterapijski savjetnik Jovana Stojković koja je predsjednik Udruženja „Pokret živim za Srbiju“ i da su došli da svojim prijateljima pruže podršku oko vakcinacije djece i izbora kada je o vakcinaciji riječ.
- Mi u Srbiji imamo restriktivan zakon za roditelje koji ne vakcinišu decu, nemogućnost upisivanja u vrtiće i to je vrlo represivan zakon. Mi se borimo za slobodu izbora- rekla je Stojković i konstatovala da su mnogi prije nego što su išta rekli tvrdili da postoje neki antivakseri koji zagovaraju protivljenje vakcinaciji.
Ona je poručila da nijedno udruženje na prostorima Srbije ne govori protiv vakcinacije nego o slobodi izbora što je opravdano kada se govori o odnosu korist-rizik od vakcinacije.
- Postoji i jedno i drugo i mi smo izloženi medijskom narativu koji govori samo o koristi. Moraju se sagledati i jedna i druga strana kako bi se sagledala i korist i rizik. Dijalog je jedini način da se prevaziđe to nepoverenje kako bi zdravstvena politika bila transparentna- ocijenila je Stojković.
Advokat Miomir Joksimović iz Crne Gore rekao je da je učesnik ove javne tribine ispred velikog broja zabrinutih roditelja iz Crne Gore gdje se ulazi vrlo agresivno u prava i slobode građana.
- Od Nove godine je na snazi zakon da djeca bez primljenih svih vakcina neće moći da pohađaju vrtiće čime se direktno krši ptravo na obrazovanje. Ta mjera ne samo što je neustavna i nezakonita, ona je sporna jer se djeci uskraćuje pravo boravka u zajedničkim prostorijama. Cilj mjere nije zaštita nego promoravanje roditelja na vakcinaciju djece- rekao je Joksimović i dodao da je isključena svaka javna rasprava , te da roditelji i ljekari nemaju sagovornika od državne strane koji propagiraju obaveznu vakcinaciju.
On je kostatovao da roditelji i građani nemaju nikakvu potvrdu da su te vakcine bezbjedne, niti garancije da sprečavaju na efikasan način nastanak bolesti.
Advokat Milina Dorić rekla je da su neželjena dejstva vakcina već rađena i da su različita neželjena dejstva vakcina manjeobiljna i ozbiljna dejstva koja uključuju i smrt.
- Neželjena dejstva se utvrđuju za sada parnično naknadom štete ili krivično povodom odgovornosti. U Srbiji postoji jedan slučaj Draška Babića koji se vodio prije 25 ili 30 godina gde je vakcina prouzrokovala neželjena dejstva. U Srbiji veštaci nisu baš spremni da veštače u takvim predmetima- konstatovala je Dorić i da je bilo slučajeva odlaganja imunizacije, te da brani roditelje širom Srbije.
Predsjednik Udruženja roditelja za prava djece iz Istočnog Sarajeva Aleksandar Bogdanović rekao je da su oni i organizatori ovog skupa.
- Ovakva pitanja dobijamo svakodnevno i na ovom skupu će se vodi argumentovana rasprava o tome da li vakcinisati djecu ili ne- rekao je Bogdanović.
Iz ovog udruženja je rečeno da je zbog evidentnog pada povjerenja u vakcinaciju kao javno-zdravstvenu mjeru, naročito nakon pandemije virusa korona, cilj skupa otvaranje prostora za argumentovan i konstruktivan dijalog između roditelja i stručne javnosti, u interesu zaštite zdravlja djece i jačanja međusobnog povjerenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.