Foto: Ispitati da li je bilo nezakonitog prisluškivanja
BANjALUKA - Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao je juče u Sarajevu da će od Tužilaštva BiH zatražiti da ispita da li je bilo nezakonitog prisluškivanja građana BiH.
Špirić smatra da je "aferom prisluškivanja telefona nanesena velika, nesaglediva i nenadoknadiva šteta BiH i za sve u BiH", javile su agencije.
"Nezavisne novine" objavile su da su pripadnici Obavještajno-bezbjednosne agencije i Agencije za istrage i zaštitu BiH prisluškivali više od 5.000 mobilnih telefona građana BiH i objavljuju brojeve telefona koji su prisluškivani.
- Mislim da se u ovom trenutku posljedice ne mogu sagledati do kraja. Vjerujemo da će sve institucije raditi svoj posao, prije svega Tužilaštvo, koje treba da uđe u ovaj posao i utvrdi da li je bilo nelegalnosti - rekao je Špirić u Sarajevu.
Obavještajno-bezbjednosna agencija je podnijela krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH protiv NN lica, jer je "dostavilo podatke o telefonskim brojevima osumnjičenih lica zbog kriminala koji se nalaze pod prismotrom", prenijela je Federalna televizija.
S ciljem postizanja višeg nivoa čuvanja tajnih podataka, Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti tajnih podataka, kojim se utvrđuje da će bezbjednosne dozvole za zaposlene u Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji BiH izdavati generalni direktor Agencije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike