Hotelijeri u Srpskoj na ivici egzistencije zbog pandemije : Pomoć Vlade jedina šansa da prežive ljeto

Milijana Latinović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Hotelijeri u Srpskoj na ivici egzistencije zbog pandemije : Pomoć Vlade jedina šansa da prežive ljeto

BANjALUKA - Popunjenost kapaciteta u hotelima u Republici Srpskoj prošli mjesec bila je svega sedam odsto, zbog čega je ova djelatnost dovedena na ivicu propasti, a pomoć Vlade RS jedina je šansa hotelijerima da prežive ljeto i ne stave ključ u bravu.

Zaključeno je to danas na sastanku predstavnika Privredne komore RS i hotelijera u vezi sa problemima koje je pandemija virusa korona donijela ovoj grani privrede, među kojima su pad prometa, otkazivanja rezervacija i drastično smanjenje broja dolazaka i noćenja.

Predsjednik Područne Privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je da ovih dana na adresu Vlade Srpske šalju konkretan prijedlog za spas hotelijera u Srpskoj.

- Zahtjev hotelijera je da Vlada u narednom periodu prati situaciju u ovoj branši i prihode hotelijera te da im se na osnovu toga omoguće subvencije poreza i doprinosa na minimalnu platu i u narednom periodu, odnosno da paket mjera koji su imali u aprilu i maju bude obebjeđen i dalje. Hotelijeri ne mogu da zadrže trenutni nivo zaposlenosti sa ovako malim brojem dolazaka i noćenja - rekao je Račić, podsjetivši da je u sektoru ugostiteljstva i turizma zaposleno 14.000 radnika.

Račić je rekao da hotelijeri traže i da Institut za javno zdravstvo RS donese nove mjere za ugostitelje, a u vezi sa brojem posjetilaca.

- Hotelijeri smatraju da broj posjetilaca treba biti definisan u skladu sa kvadraturom objekta. Ne može biti dozboljeno do 50 gostiju i nekom malom kafiću ihotelu koji ima nekoliko stotina kvadrata - rekao je Račić.

Predstavnici najvećih banjalučkih hotela koji zjape prazni od marta kažu da neće još dugo opstati ukoliko im nadležni ne priskoče u pomoć.

Direktorica banjalučkog hotela "Palas" Miroslava Pijetlović kaže da su, kao i ostali, sredinom marta bili prinuđeni da zatvore hotel.

- Imali smo dežurstva ali nismo imali goste. U aprilu nije bilo nijedno noćenje, dok je u maju popunjenost hotela bila 0,5 odsto, da bismo u junu dostigli nekih deset odsto što uopšte nije dovoljno za rentabilnost - rekla je Pijetlovićeva, dodavši da hotel zapošljava 15 radnika, te da je do sada bilo promjena samo u smislu nove sistematizacije radnih mjesta. Naglasila je da zajedno sa Udruženjem poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS "Horeca" traže pomoć Vlade RS.

- Podržali smo apel Vlade da zadržimo zaposlene ali nećemo ovako izdržati još dugo. S obzirom na to da se finansiramo iz nekih sredstava koja smo već imali na računu, do kraja godine nećemo izdržati. U slučaju da ne bude pomoći Vlade najizvjesnije je zatvaranje hotela - rekla je Pijetlovićeva.

Direktor hotela "Bosna" Radenko Damjanović rekao je da su bez posla u tom hotelu u proteklom periodu ostali samo oni kojima su istekli ugovori.

- Ukoliko ne dobijemo pomoć doći ćemo u situaciju da zaposlene šaljemo na čekanje, pa čak i da otpuštamo radnike, a u najgorem slučaju da stavimo ključ u bravu. Popunjenost hotelskih kapaciteta nije ni deset odsto - rekao je Damjanović, naglasivši da hotelijeri traže da im se smanje troškovi struje, vode i raznih taksi, među kojima i naknada AMUS-u za muziku, jer nemaju ni goste, a kamoli muziku.

Damjanović je rekao da je posljednja plata zaposlenima u hotelu "Bosna" bila aprilska te da čekaju isplatu za maj.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.