Gubici premašili pet miliona maraka

Sreten Mitrović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Gubici premašili pet miliona maraka

ROGATICA - Gubici javnog preduzeća "Šume Republike Srpske" u prvih šest mjeseci ove godine veći su od pet miliona maraka. Preduzeće u proizvodnom i finansijskom pogledu nije ostvarilo planirane zadatke i poslije tri godine uspješnog poslovanja iskazuje poslovne gubitke.

Ovo je istaknuto na jučerašnjoj proširenoj sjednici Stručnog kolegijuma preduzeća "Šume Republike Srpske", koja je održana na Borikama kod Rogatice. Sastanku je prisustvovalo 13 direktora šumskih gazdinstava iz istočnog dijela Srpske od Lopara i Birča do Trebinja.

Direktor preduzeća "Šume Republike Srpske" Neđo Ilić je rekao da je 27 šumskih gazdinstava, koji čine porodicu "Šume Srpske", za šest mjeseci ostvarilo ukupan prihod od 67,4 miliona KM. On je naglasio da su rashodi dostigli cifru od 72,8 miliona. Prema tome, zabilježen je gubitak od 5,3 miliona maraka, a sa gubitkom je poslovalo 20 subjekata.

- Osnovni razlog iskazanih gubitaka je ekonomska kriza. Ona se svom žestinom sručila na ovo preduzeće koje je uspjelo kupcima da proda tek jednu trećinu planirane proizvodnje - rekao je Ilić.

On je rekao da je poseban problem šumarstvu u cjelini donio novi Zakon o šumama.

- Novi zakon je nametnuo nove i velike obaveze koje su pet puta veće nego u okruženju Federaciji BiH, Hrvatskoj i Srbiji. Tu su i mjere Vlade Srpske kojima se preko ovog preduzeća pomaže penzionerima i drugim socijalno ugroženim licima - istakao je Ilić.

Radnici

Ilić je rekao da će se ići na smanjivanje troškova na svim nivoima. Prema sadašnjem obimu proizvodnje, radiće se i novi pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta, jer je ocjena da ima viška oko 1.000 radnika.

Iskazani tehnološki višak biće rješavan penzionisanjem svih koji ispunjavaju bilo koji uslov, a posebno "obračun" čeka neradnike i one koji godinama "vuku" bolovanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.