Dva đaka i učitelj cijeli razred

Milica Dangubić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Dva đaka i učitelj cijeli razred

TREBINjE - Milena i Simo Spajić svako jutro oko devet časova seoskim drumom putuju do škole i nazad. Đake petog i šestog razreda u osnovnoj školi u selu Grab pored Trebinja, čeka učitelj Zoran Crnjak.

Dva đaka i učitelj su cijeli razred.

Simo je učenik petog razreda. Kaže da mu je matematika omiljeni predmet.

- Školske obaveze završim na časovima, pa imam dosta slobodnog vremena . Najčešće pomažem roditeljima u seoskim poslovima ili igram košarku, a otac me tri puta nedjeljno vozi i na treninge u Trebinje. Žao mi je što nemam više drugara u razredu - kaže Simo Spajić.  

I Milena kaže da bi voljela kada bi u školi imala više drugara.

Učitelj Zoran Crnjak svakodnevno dolazi iz 20 kilometra udaljenog Trebinja da bi predavao svojim učenicima. 

- Prije četiri godine otišao sam u penziju, ali sam se ponovo vratio na posao jer niko od mlađih kolega nije želio da se javi na konkurs i predaje u seoskoj školi. Najljepše je raditi sa djecom, naročito ako vas slušaju i ako su dobri učenici. Mi nemamo radno vrijeme, učimo sve dok ne utvrdimo gradivo - kaže učitelj Zoran Crnjak.

Naredne godine škola koju trenutno pohađaju samo dva učenika, biće prazna i pusta. Simo će nastavu pohađati u matičnoj školi "Sveti Vasilije Ostroški" u Trebinju jer se na Grabu ne odvija predmetna nastava. I Milena će naredne godine u Trebinje, jer njeni roditelji ne žele da im kćerka bude jedini đak u cijeloj školi.  

Obnova

Osnovna škola do petog razreda napravljena je 1960. godine i tada je u dvije smjene u njenim klupama sjedjelo i oko 300 učenika. Prošle godine škola je renovirana, a u njenu izgradnju uloženo je oko 6.000 maraka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.