Foto: Dobili crkvu poslije sedam decenija
GRADIŠKA - Dugogodišnja želja mještana gradiškog sela Seferovci konačno se ostvarila, jer su izgradili hram, gdje će moći da nađu utočište, kao i mjesto za molitvu, vjenčanje, krštenje... Na njihovu radost sutra će u Crkvi apostola Petra i Pavla biti postavljena i osveštana dva crkvena zvona, a služiće se i prva liturgija.
Sveštenik Tode Milojčić je istakao da je izgradnja crkve počela davne 1939. godine, ali zbog Drugog svjetskog rata i svih neprilika poslije njega nije dovršena sve do ove godine.
- Temelji ovog hrama osveštani su prije dvije godine, kada je ponovo počela njegova izgradnja, nakon čega se uz Božiju pomoć, vjeru i želju naših mještana, donatora ali i svih ljudi dobre volje uspjela izgraditi i završiti - rekao je sveštenik Tode Milojčića.
Predsjednik mjesne zajednice Seferovci, Gostimir Škrbić je kazao da će crkva okupljati brojne vjernike.
- Srećni smo što je crkva izgrađena, jer u našoj mjesnoj zajednici ima 165 domaćinstava, što je oko 800 stanovnika, koji su ranije da bi otišli na molitvu morali ići u susjedno mjesto koje je udaljeno blizu osam kilometara - rekao je Škrbić.
U MZ Seferovci mještani ne kriju zadovoljstvo zbog služenja prve liturgije.
- Pripremamo se za svečanost koja će se održati sutra, jer očekujemo veliki broj naroda, političkih lidera, između ostalih trebao bi doći i premijer RS Milorad Dodik - dodao je Škrbić.
U maju 2007. godine postavljeni su temelji hrama apostola Petra i Pavla i jedno zvono su osveštani, a selo Seferovci je za kuma izabralo vlasnika građevinske firme "Bital" Veljka Balabana. Kumstvo za nova dva crkvena zvona ove godine je prihvatio Milorad Janjetović sa kćerkama.
Prema riječima mještanke Zorice Popović pripreme za osveštavanje hrama su počele prije sedam dana u koje su se svi uključili koliko mogu.
- Tridesetak domaćica se organizovalo da spreme torte, kolače i ostala jela kako bi se napravio ručak koji će poslužiti poslije osveštanja zvona i liturgije. Za mene je veliko zadovoljstvo što učestvujem u pripremama, jer je moja kćerka Jelena prva krštena u crkvi - kazala je Popovićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike