• Novosti
  • Društvo

Depresija kod djece i tinejdžera – tabu o kojem moramo govoriti

Piše: mr sci dr med Aleksandar Pejić 08.02.2025 15:41
Foto: Depresija kod djece i tinejdžera – tabu o kojem moramo govoriti

Sedmica dječijeg mentalnog zdravlja, koja se obilježava od 3. do 9. februara, podsjeća nas koliko je važno razgovarati o emocionalnom blagostanju djece i adolescenata. Dok mnogi i dalje vjeruju da su djeca "previše mlada" da bi osjetila depresiju, podaci govore drugačije. Prema UNICEF-u, svako peto dijete ili adolescent pati od mentalnih problema, a 50% odsto njih se razvija prije 14. godine života.

Šta je depresija kod djece i tinejdžera?

Depresija kod mladih nije samo prolazna tuga ili loše raspoloženje. To je ozbiljno stanje koje utiče na način na koji dijete misli, osjeća i funkcioniše u svakodnevnom životu. Ako se ne prepozna i ne liječi na vrijeme, može imati dugoročne posljedice po akademski uspjeh, socijalne odnose i opšte zdravlje dijeteta.

 Simptomi depresije kod djece i tinejdžera

- Gubitak interesa za aktivnosti koje su ranije voljeli
- Poteškoće s koncentracijom i učenjem
- Promjene u apetitu i snu
- Iskazivanje osjećaja bespomoćnosti ili beznađa
- Povlačenje iz društva i obitelji
- Povećana razdražljivost ili agresivno ponašanje
- Razmišljanja o smrti ili samopovređivanju

Ako dijete pokazuje ove simptome duže od dvije sedmice, važno je potražiti stručnu pomoć.  

Kako pomoći djetetu koje pokazuje znakove depresije?

Otvoren razgovor: Važno je stvoriti sigurno okruženje u kojem dijete može slobodno izražavati kako se osjeća. Pitanja poput "Kako se osjećaš danas?" mogu otvoriti prostor za razgovor.

Prepoznavanje i normalizacija emocija: Djeci treba objasniti da su emocije normalan dio života i da nije sramota osjećati tugu ili strah.

Ohrabrivanje zdravih navika: Fizička aktivnost, uravnotežena ishrana i dovoljno sna mogu imati pozitivan uticaj na mentalno zdravlje.

Ograničavanje vremena provedenog na ekranima: Pretjerano korišćenje društvenih mreža može pogoršati osjećaj izolacije i nesigurnosti.

Potražiti stručnu pomoć: Psiholozi, psihijatri i pedijatri mogu pružiti podršku i predložiti odgovarajuću terapiju ako je potrebno.

Zašto moramo rušiti tabu?

Depresija kod djece i tinejdžera je čest problem, ali se o njemu i dalje premalo govori. Strah od stigmatizacije često sprječava roditelje i djecu da potraže pomoć, što može dovesti do pogoršanja simptoma. Važno je razumjeti da mentalno zdravlje nije znak slabosti i da traženje pomoći znači snagu.

Svako dijete zaslužuje podršku, razumijevanje i ljubav. Razgovor o depresiji i drugim mentalnim problemima ključan je korak ka stvaranju sigurnijeg i zdravijeg okruženja za mlade. Mentalno zdravlje djece mora biti prioritet svih nas – jer sretno dijete danas znači zdravu i sretnu zajednicu sutra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.