• Novosti
  • Društvo

Dejan Bokonjić za "Glas": Postali smo svjetska adresa za obrazovanje

Piše: Željka Domazet 08.06.2025 06:09
Foto: Agencije

Formiranje Medicinskog fakulteta u Foči se smatralo idejom koja je neostvariva, ali godinu za godinom projekat se razvijao i danas je naša kuća postala vrlo respektabilna. Opstali smo zato što smo postepeno rasli, sprat po sprat, kroz veliki trud i ljubav svih onih koji su upravljali ovim fakultetom, svih zaposlenih i kolega i prijatelja iz cijelog regiona.

Rekao je to u intervjuu za "Glas Srpske" dekan Medicinskog fakulteta u Foči Dejan Bokonjić dodajući da su za 32 godine uspjeli da izgrade nastavni kadar, na šta su veoma ponosni.

GLAS: Medicinski fakultet odavno nosi epitet najprestižnije medicinske obrazovne visokoškolske ustanove ne samo u BiH nego i u regionu i šire. Kako ste uspjeli postići taj epitet?

BOKONjIĆ: Postavljeni su zdravi temelji i obezbijeđeni početni uslovi za izvođenje nastave i kadar koji se mahom sastojao od nastavnika koji su izašli iz Sarajeva i iz Srbije, posebno sa Medicinskog fakulteta u Beogradu. Počelo se sa sređivanjem infrastrukture, radilo se na zadržavanju mladih, posebno studenata ovog fakulteta, kao i rješavanju studentskog smještaja kroz izgradnju modernog doma. Postojao je sistematičan rad i veliki trud svih prethodnih menadžmenata fakulteta i svih zaposlenih koji su doprinijeli razvoju fakulteta. Danas fakultet ima svoj dobro edukovan kadar i može samostalno da obavlja nastavni proces. I dalje imamo jedan broj gostujućih profesora koji daju poseban pečat kvalitetu naše nastave. Uspostavljen je Centar za biomedicinska istraživanja, formiran Specijalistički centar za stomatologiju, Centar za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, započete su doktorske studije. Istraživačke reference naših nastavnika i istraživača rastu. Uveliko teče nastava na engleskom jeziku, prvo na programu medicine, pa onda i stomatologije. Danas na fakultetu studira oko 2.000 studenata. Mnoge inovacije u nastavi su uvedene korišćenjem iskustava desetina međunarodnih projekata koji su sprovođeni.

GLAS: Obrazujete studente i na engleskom jeziku. Iz kojih zemalja  dolaze, koliko ih ima trenutno, kako obezbjeđujete kadar?

BOKONjIĆ: Trenutno na engleskom jeziku studira 450 studenata iz 30 zemalja svijeta. Dolaze iz Indije, Italije, Grčke, Njemačke, Turske, Tunisa, Bangladeša, Filipina, Japana, Velike Britanije, Francuske, Austrije, Egipta, Nigerije, Zimbabvea i drugih zemalja. Naš kadar koji govori engleski jezik je maksimalno uključen u nastavu, ali takođe imamo jedan broj gostujućih profesora. Nastavni proces ide dobro i kroz evaluacije koje radimo korigujemo određene nedostatke koji se pojavljuju.

GLAS: Šta su prioriteti rada u narednom periodu?

BOKONjIĆ: Nastavićemo sa infrastrukturnim projektima. Gradimo novu zgradu Medicinskog fakulteta u kojoj će biti smješten simulacioni centar, takođe je planirana izgradnja Centra za eksperimentalnu hirurgiju, kao i širenje kapaciteta u Specijalističkom centru za stomatologiju. Radićemo dosta na edukovanju kadra za nove nastavne i metodologije ispitivanja studenata. Sa dobijanjem zvaničnog izvještaja komisije za međunarodnu akreditaciju po WFMA standardima koji će, uvjereni smo, biti pozitivan, planiramo svoj strateški plan orijentisati prema preporukama tokom narednih osam godina. Krećemo sa studijskim programom zdravstvene njege na engleskom jeziku od ove godine i pokušaćemo privući dovoljan broj stranih studenata. Sljedeće godine očekujemo da diplomiraju prvi studenti na programu medicina na engleskom jeziku i onda da pokušamo da uradimo temeljnu analizu prvih šest godina medicine na engleskom jeziku. Ulaganje u naučnoistraživački rad, kao i u mobilnost nastavnika i studenata će biti jedan od prioriteta.

GLAS: Nerijetko se čuju ocjene da, što se medicine tiče, školujemo kadar za inostranstvo. Kako sačuvati kadar u koji smo ulagali i znanje i novac da ostane raditi u zdravstvenim ustanovama Srpske?

BOKONjIĆ: Što se tiče našeg fakulteta i nastave na srpskom jeziku, po informacijama koje imamo većina studenata ostaje u Republici Srpskoj. Nama treba u zdravstvenom sistemu dosta ljudi. Problem jeste primarna praksa i njena atraktivnost i tu ćemo svi nešto zajedno morati uraditi da mladi doktori ostaju na primarnom nivou. Nama je cilj da pomognemo našu Univerzitetsku bolnicu, sve bolnice na istoku Srpske kao i domove zdravlja da naši bivši studenti na neki način budu vezani za nas i da tokom rada u tim zdravstvenim ustanovama pomognu fakultet, a sa druge strane da ih stimulišemo da ostaju da žive u tim sredinama.

GLAS: Da li bi, po Vašoj ocjeni, trebalo nešto mijenjati u nastavnom programu i na šta je potrebno staviti akcenat ?

BOKONjIĆ: Nastavni proces treba da se mijenja svakih šest godina na medicini i stomatologiji, odnosno svake četiri godine na programima zdravstvene njege i specijalne edukacije i rehabilitacije. Znači, nakon svake izvedene generacije potrebno je raditi korekcije plana i programa, a u međuvremenu svakako raditi sitnije promjene. Naš akcenat je na uvođenju kliničkih i praktičnih vještina u nastavu, većem uključivanju studenata u istraživački proces i pojačavanju kvaliteta staža tokom 12 semestara. 

Razmjena

GLAS: Studenti idu na razmjenu u druge zemlje. Koliko je to značajno i za njih, za Medicinski fakultet i uopšte obrazovanje u Srpskoj?

BOKONjIĆ: Razmjene su veoma važan segment studiranja. Studenti treba da vide tokom svog studiranja i druge fakultete i bolnice i na taj način mogu uporediti edukaciju na tim mjestima sa svojom kućom. Druga stvar su poznanstva koja se na taj način uspostavljaju i ostaju za čitav život. Sve to doprinosi i internacionalizaciji našeg fakulteta, ali i Republike Srpske u cjelini. Kao što će i strani studenti jednog dana biti ambasadori Srpske u inostranstvu, tako su i naši studenti, kada odu u inostranstvo, ambasadori koji dostojno predstavljaju svoj fakultet i svoju zemlju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.