Danas je Veliki četvrtak

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Danas je Veliki četvrtak

Banjaluka - Srpska pravoslavna crkva, ali i svi hrišćani danas obilježavaju uspomenu na Tajnu ili Posljednju večeru Isusa Hrista i njegovih učenika na kojoj su ustanovljeni najsvetiji kanoni hrišćanske crkve i prije svih, sveta tajna pričešća, najsvetija tajna evharistije.

Taj praznik, koji se obilježava kao Veliki četvrtak, jedan je od najznačajnijih događaja u toku Velike ili Stradalne nedjelje u kojoj, prema hrišćanskom predanju, počinje i završava se Hristovo stradanje i njegova zemaljska misija za spas čovječanstva.

Prema jevanđeljskim zapisima, Hristos je na Tajnoj večeri blagoslovio hljeb i podjelivši ga apostolima rekao: “Ovo je tijelo moje koje se za vas lomi radi oproštenja grijehova”.

Zatim je uzeo čašu vina i rekao: “Pijte iz ove čaše svi, ovo je krv moja Novoga Zavjeta, koja se proliva za vas i za mnoge, radi otpuštanja grijeha”.

Ove riječi Hristove ponavljaju se do danas na liturgijama prije pričešća, a vjeruje se da je dobro tog dana primiti pričešće.

Veliki četvrtak je, po uzoru na prvu pričest Hristovu i njegovih apostola, jedan od dana određenih za pričešće vjernika, koji su poštujući pravoslavni kanon, “postili na vodi”, makar pet posljednjih dana.

Veliki ili Časni post traje sedam sedmica, a oni koji se pridržavaju pravila posta, prve i posljednje nedjelje ne jedu čak ni ribu, već drugu posnu hranu, pripremljenu na vodi, bez ulja.

Na liturgijama se vjernici pričešćuju hljebom ili naforom - tijelom Hristovim i vinom, koje je simbol njegove krvi prolivene za spas ljudskog roda.

U svim hramovima SPC-a na ovaj praznik se služi liturgija svetog Vasilija Velikog, koja se služi deset puta godišnje, na sve velike pravoslavne praznike, a uveče se čita dvanaest jevanđelja o stradanju Hristovom, dok narod u crkvi kleči.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.