Čuvar Kule veletovske

Radoje Tasić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Čuvar Kule veletovske

VIŠEGRAD - Penzionera Ljupka Arsića iz sela Veletova kod Višegrada odavno su prozvali čuvarom Kule veletovske. Ovaj šezdesetogodišnjak dao je sebi zadatak da se brine o staroj kamenoj građevini, izgrađenoj, kako kaže, "ko zna kad i ko zna od koga", a smještenoj u koritu potoka Veletovčica.

Arsić je, kako veli, nogama u svom imanju, a jednim okom budno motri na zidine Kule veletovske, da vidi ko joj dolazi. Veoma rado priča o kuli, a sve to kako bi za nju što više ljudi čulo i kako bi se, konačno, neko sjetio da je zaštiti.

- Nabasaju do Kule ponekad neki stručnjaci, skoro su bili i iz Banje Luke, pisci, novinari, planinari i onda dođu do mene i kažu "Brko, šta znaš o ovoj građevini. Ispričam im ono što znam" - rekao je Arsić.

Ivo Andrić je u kulu i oko nje smjestio radnju poznate pripovijetke "Veletovci". Pisao je da je Kula bila na dva sprata, visoka i temeljita, gotovo neosvojiva.

- Kula je kažu bila visoka kao brdo Biganjina bara, sa nizom zasvođenih prozora i puškarnica. Kroz njen podrum, gdje se nalazila i tamnica proticao je potok, kako njeni opsjednuti branioci ne bi ožednjeli - kaže Arsić.

Od stare kule, za koju kažu da je pripadala i begovima Crnčićima ili Veletovcima, ostalo je nekoliko ogoljelih skladno srezanih zidova, gomile kamenja u njenoj unutrašnjosti i vječito skrivane tajne u tamnici i podzemnim odajama.

- Kulu su za osionog plemića gradila trojica braće neimara sa Velikog Stoca. Kad su bili pri kraju gradnje njihov prijatelj sluga Ćoro reče im da će ih plemić ubiti kako se ne bi nikad saznala tajna gradnje ove građevine. Braća se dosjete pa od drenovine i ovčijih koža naprave krila i u toku noći polete sa vrha kule - priča starina Ljupko.

On je rekao da se mjesto gdje je pao neimar Krsman danas zove Krsmanov grob. Ilijino mjesto stradanja naziva se Ilijin brijeg, a posljednje počivalište majstora Radovana kršteno je kao Radoviš do. Brdo, gdje je sahranjen sluga Ćoro, koga je zbog izdaje gospodar ubio, nazvano je Ćorovina.

Manifestacija

Za ovogodišnju Kulturnu manifestaciju "Višegradsku stazu" organizator SKPD "Prosvjeta" upriličiće kod Kule veletovske dramatizaciju pripovijetke Ive Andrića "Veletovci".

Tako će Andrićeva Staza stići i do stare kule u Veletovu. Presrećan će sigurno biti i čuvar njenih zidina starina Ljupko Arsić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.