Foto: Udžbenici za osnovce i pribor već u prodaji
Banjalučke knjižare imaju sve udžbenike za iduću školsku godinu tako da već ovih dana, bez obzira na činjenicu da ima još nepunih mjesec raspusta, mnogi nabavljaju knjige i ostali pribor za septembarski početak nastave.
U Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva istakli su da je Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske i ove godine obećalo besplatne udžbenike za prve i druge razrede osnovnih škola.
- Komplet udžbenika za treći razred košta 64,50 KM, za četvrti 72 KM, peti 70 KM, šesti 139,50 KM, sedmi 110 KM, osmi 149,50 KM i deveti razred 132,50 KM - rekli su u Zavodu, dodavši da je to cijena bez udžbenika za strani jezik. Imamo udžbenike i za engleski jezik koji se u zavisnosti od razreda kreću od 13 do 22 KM, ali se u nastavi većinom koriste udžbenici Kembridža i Oksforda - dodali su u Zavodu.
Direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske Marko Ašanin istakao je da se od 2008. godine udžbenici u Republici Srpskoj prodaju po istoj cijeni.
- Iako je cijena repromaterijala višestruko i višeodstotno porasla, mi smo se potrudili zajedno sa našim saradnicima da ova krizna vremena olakšamo našim stanovnicima bar na taj način da udžbenici ne poskupe - kazao je Ašanin, dodavši da je prosječna cijena udžbenika 6,50 KM bez PDV-a, dok je u Federaciji BiH 13 KM, Srbiji 13 do 15 KM i Hrvatskoj od 25 do 28 KM.
- Odgovorno tvrdim da imamo najniže cijene udžbenika u čitavom regionu, ako ne i u Evropi - istakao je Ašanin.
U mnogim knjižarama roditelji i đaci kupuju udžbenike kako bi izbjegli septembarske gužve.
- Imam dva školarca, jednog koji je šesti razred i jednog koji sada kreće u školu i mogu vam reći da je veliki trošak dok im obezbijedim sve što im je potrebno za školu. Jedina olakšica mi je što su za prvačiće udžbenici besplatni - rekla je Banjalučanka Gordana Vuković.
U knjižarama "Glasa Srpske" mogu se nabaviti sve knjige i školski pribor.
- Knjige su u prodaji i nema razlike u cijenama tako da kupci mogu da nabave sve što im treba za njihovog đaka u našim knjižarama - kazala je službenik u preduzeću "Glas Srpski - Trgovina " Nataša Polić.
U knjižari "Kultura" kazali su da su od kraja protekle školske godine udžbenici počeli stizati.
- Još nismo dobili sve, ali se nadamo da će se do početka školske godine moći kupiti čitavi kompleti knjiga. Velika je potražnja i roditelji kupuju kako nam koji udžbenici pristignu, da bi izbjegli gužve u septembru - rekla je radnica knjižare "Kultura" Dragana Bulaja.
Pored knjiga, đacima su potrebne sveske, olovke, bojice i sve ostalo što čini školski pribor i naravno jedna školska torba ili ruksak u koju će to sve da stane.
- Male sveske su od 0,50 do 0,80 KM, a velike od 1,10 do 1,60 KM. Ruksaci se mogu naći po cijeni od 25 do 80 KM - objasnila je Bulaja.
U banjalučkim knjižarama mogu se pronaći i svi udžbenici za srednje škole.
- I cijene udžbenika za srednje škole i ove godine se mogu kupiti po istoj cijeni kao i proteklih godina. U knjižarama Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva trenutno ima dovoljno udžbenika za sve srednje škole - rekao je Ašanin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.