Foto: Tužbama naplaćuju dug opštini
Banjaluka - Dom za nezbrinutu djecu "Rada Vranješević" od opština iz Republike Srpske potražuje 208.095 maraka, koliko iznosi dug za smještaj štićenika iz lokalnih zajednica, a trenutno je u vrhu liste dužnika Centar za socijalni rad Kozarska Dubica sa 34.650 maraka neplaćenih troškova.
Rekao je ovo za "Glas Srpske" rukovodilac Doma Vladimir Kajkut i dodao da su po preporuci Upravnog odbora, nadležni u Domu odlučili da tužbama naplate potraživanja.
- Podnijeli smo tužbe protiv centara koja nam duguju više od 10.000 maraka. Očekujemo da će u idućem periodu sudski dobiti ono što nam pripada - rekao je Kajkut.
On ističe da poslije Kozarske Dubice najviše novca Domu "Rada Vranješević" duguje opština Gradiška i to 45.940 maraka, slijedi Bijeljina sa 20.962 i Milići sa dugom od 14.571 KM.
- Pojedine opštine imaju dugovanja i iz 2010. godine, što je slučaj sa Sanskim Mostom, koji duguje oko 11.331 marku. Nedavno smo dobili presudu protiv Centra za socijalni rad Zvornik koji je dugovao 60.000 maraka - kazao je Kajkut.
Dodao je da je opština Šamac od početka godine nagomilala troškove koji dostižu 11.723, dok od rukovodstva opštine Srbac očekuju 8.281 KM.
- Manja dugovanja u odnosu na prethodne opštine imaju Prnjavor i Derventa, a za pohvalu su centri za socijalni rad iz Banjaluke, Laktaša i Prijedora koji sve uredno plaćaju - naglasio je Kajkut.
Zbog neizmirenih računa prema Domu trpe mališani smješteni u ovoj ustanovi.
- Dom funkcioniše zahvaljujući novcu koji opštine uplaćuju na naš. Od toga nabavljamo sve što je neophodno za djecu, od hrane, odjeće, obuće do lijekova - dodao je Kajkut.
Dom se finansira iz tri vrste prihoda, a to su naplate od centara za socijalni rad za smještaj mališana, sufinansiranjem Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite i donacijama.
- U posljednje vrijeme nažalost sve je manje donacija, a Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite pomaže rad Doma sa 680 maraka po djetetu na mjesečnom nivou - istakao je Kajkut.
U Dječijem domu "Rada Vranješević", jedinoj ustanovi ovakve vrste u Republici Srpskoj, trenutno boravi 75 djece. Ovdje se smještaju mališani od druge godine života pa do završetka školovanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.