Šund zatvara jedinu radnju starina

Sanja Jokić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Šund zatvara jedinu radnju starina

U moru radnji u kojima Banjalučani pazare jeftine stvari koje se u većini slučajeva graniče sa šundom, mnogi u širokom luku zaobilaze jedinu gradsku antikvarnicu "Agora" kojoj uskoro prijeti zatvaranje.

Rekao je ovo "Glasu Srpske" vlasnik ove radnje starina Nedo Slavnić dodavši da mnogi sugrađani u vremenu krize i besparice knjigu kupe samo kada moraju.

- Iz ovog posla se uskoro povlačim jer imamo apsurdnu situaciju gdje se vlasnicima ovakvih i sličnih radnji nameću velike dažbine, povećava se broj kopirnica, kiosci su se pretvorili u knjižare, a sve to se direktno odražava i na funkcionisanje mog posla. U radnji postoji samo oko 7.000 knjiga i udžbenika, brojni unikatni predmeti te, ako stavim katanac na antikvarnicu, nisam siguran kakva će biti njihova sudbina - ogorčen je Slavnić.

Prema njegovi riječima, s obzirom na to da se u antikvarnici, koji ima i funkciju knjižare mogu pronaći i udžbenici za đake i studente roditelji tek ponekad navrate kako bi nešto kupili.

- Najbrojnije mušterije su roditelji koji, kada ne mogu nigdje pronaći udžbenik za dijete, dođu naposlijetku kod nas iako se na našim policama može naći najširi asortiman rijetkih stručnih knjiga od onih o pticama, crvima, mravima do onih iz filozofije, književnosti, umjetnosti, rječnika, enciklopedija… koje nisu dostupne u gradskim bibliotekama i knjižarama - rekao je Slavnić.

Mjesto u antikvarnici prepunoj neobičnih stvari koji mirišu na neka davna, prošla vremena pronašli su i rijetki književni časopisi iz 1950. godine, komadi originalne narodne nošnje, dekorativni predmeti od prirodnog materijala kao što su gobleni, umjetničke slike...

- Pored toga imamo i ukrase od rezbarenog drveta kao što je i brod star stotinak godina, čuvene LP ploče poput opere "Aide" s početka 20 vijeka koje se mogu kupiti za desetak maraka... Međutim, kome je do čuvenih operskih klasika kada smo svakodnevno okupirani brigom kako preživjeti? - pita se naš sagovornik.

Kako je kazao, jedan od najstarijih primjeraka u šarolikoj radnji starina jesu pojedine knjige iz Geteovih sabranih djela koje potiču iz daleke 1700. i neke godine, te "Istorija Rima" izdanje s početka prošlog vijeka.

- Rijetki književni sladokusci svrate i kupe neke od poznatih časopisa poput "Letopisa" Matice srpske, "Književne kritike" te mnogobrojnih beogradskih izdanja… Malo ko se u vremenu golog preživljavanja odluči na kupovinu knjiga jer rijetki su danas oni koje zanima književnost i pisana riječ - istakao je Slavnić.

Iako su cijene antikviteta simbolične brojni predmeti nisu pronašli svoj put do kupca.

- Najskuplja rijetka knjiga je 50 maraka, gobleni po 20 KM, ploče od deset do 20 KM... a kad odete u lokalne knjižare vidjećete šta može nabaviti za te pare, možda neki moderni ljubić - pojasnio je Slavnić.

Druženje

Neobična antikvarnica je mjesto na koje vrlo rado svrate mnogi poznati Banjalučani kako bi razgovarali o poeziji, istoriji, filozofiji... a nedavno su sa jednim popularnim ovdašnjim glumcem organizovali druženje gdje su satima recitovali poeziju na grčkom.

- Većina njih me posjeti ne samo zbog kupovine neke od starina već da bi se uz kaficu i čašicu razgovora družili i opustili - kazao je Slavnić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.