
Radnici preduzeća "Dep-ot" sutra će u 11 časova organizovati protest ispred Gradske uprave zbog neslaganja sa presudama koje su dobili u sporu sa "Čistoćom" u vezi sa zemljištem.
Iz istih razloga blokiraće i odlaganje otpada na deponiji u Ramićima sutra od deset do 12.30 časova.
Istakao je ovo tehnički direktor "Dep-ota" Milenko Jaćimović, navodeći da ovim činom žele da pokažu da neko ćuti dok se njima rok za napuštanje zemljišta, koji je 22. februara, primiče.
- Niko od gradskih vlasti nema namjeru da riješi ovaj problem. Nismo imali razgovor sa gradonačelnikom i vlasnikom "Čistoće" da se dogovorimo o daljim koracima - rekao je Jaćimović za "Glas Srpske".
Prema njegovim riječima, ovo je samo prvo upozorenje, a ukoliko dođe do narednog ono će, kako je kazao, biti mnogo drastičnije.
- Radnici će tada ispred Gradske uprave doći radnim mašinama i buldožerima, a na deponiji će blokirati odlaganje otpada u potpunosti - poručio je on i dodao da je dotjeralo cara do duvara.
Naveo je da je "Dep-ot" jedino gradsko preduzeće koje pozitivno posluje, ostvaruje dobit u posljednje tri godine i redovno isplaćuje sve obaveze.
- Ko to želi da ugasi gradsko preuzeće? Ovo bi bila prva vlast od kada postoji Banjaluka koja bi ugasila preduzeće koje dobro stoji - upitao je Jaćimović.
Plan im je, kako je istakao, da sprovedu radikalnije mjere dok su još na lokaciji, koje će vrlo brzo primijetiti na putevima širom grada.
- Mi u Ramićima imamo imovinu vrijednu 34 miliona maraka, od bagera, mašina, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i slično. Ukoliko to demontiramo, deponije nema više, a ne možemo ih ni ostaviti privatnicima - pojasnio je on i dodao da to predstavlja ogromne probleme od kojih se bježi.
Podsjećamo, preduzeće "Dep-ot" nedavno je dobilo naređenje da u roku od mjesec dana mora napustiti lokaciju u Ramićima i da uvede u posjed preduzeće "Čistoća".
- Mi onda nećemo moći da izvršavamo ekološke obaveze i da odlažemo otpad iz osam lokalnih zajednica banjalučke regije. To će dovesti do ekološke katastrofe, jer ni "Čistoća" neće moći da odlaže otpad na postojeću lokaciju - upozorio je ranije Jaćimović.
V.d. direktora "Dep-ota" Ratko Jokić rekao je da je grad Banjaluka 2002. godine donio odluku o izuzimanju nekretnine u Ramićima, te je 2005. godine dodijelilo na trajno korišćenje preduzeću "Dep-ot", koje je potom gradu uplatilo 2,7 miliona KM za odlaganje i upravljanje otpadom.
- Okružni sud u Banjaluci 2020. godine donio je odluku kojom se zemljište u Ramićima dodjeljuje "Čistoći". Grad je napravio kardinalnu grešku, jer nije uložio žalbu na ovu odluku te je ona 2022. postala pravosnažna i "Čistoća" se upisuje kao vlasnik tog zemljišta - pojasnio je on.
On je naveo da je u julu 2024. godine Privredni sud donio prvostepenu odluku na koju se "Dep-ot" žalio, da bi nedavno dobili drugostepenu odluku da bi "Dep-ot" trebalo da napusti zemljište u Ramićima i isplati dva miliona KM "Čistoći" za izgubljenu dobit, na šta su zatražili reviziju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.