Foto: Prestonica velikih gradova na Balkanu
Banjaluka će iduće godine biti prestonica Mreže velikih balkanskih gradova (BALCINET) pošto je na skupu u bugarskom gradu Varni preuzela predsjedavanje, zastavu i organizaciju 13. godišnjeg samita gradonačelnika velikih gradova Balkana 2012. godine.
Rekla je ovo u petak zamjenik gradonačelnika Jasna Brkić koja je predvodila delegaciju najvećeg grada Republike Srpske na 12. BALCINETU u Varni od 22. do 25. maja.
- Banjaluka se već istakla i nametnula kao moderan evropski grad i spreman za saradnju sa svim gradovima bližeg i šireg okruženja. Sve naše aktivnosti usmjerene su ka stvaranju boljih uslova života svih stanovnika našeg grada i onih ljudi koji su naši dragi gosti - rekla je Brkićeva.
Ona je istakla da im je namjera da se stvore uslovi da se svi ugodno i lijepo osjećaju kada dođu u ovaj grad.
- Cilj samita je jačanje veza između balkanskih gradova i razvoj ekonomskih i kulturnih veza između lokalnih vlasti, koji treba da doprinesu mirnom suživotu naroda i država na Balkanskom poluostrvu, te prosperitetu lokalnih zajednica u velikim gradovima - kazala je Brkićeva.
Ona je naglasila potrebu da u sljedećem vremenu članice ove mreže više rade na zajedničkim konkretnim projektima kojim bi aplicirali za fondove Evropske unije.
- Različitosti i specifičnosti pojedinih gradova članica te mreže trebaju biti podsticane da u rješavanju istih ili sličnih problema te specifičnosti moraju biti uvažene - istakla je Brkićeva.
Prema njenim riječima glavne teme ovogodišnjeg Samita bile su urbani razvoj, decentralizacija, te obrazovanje, prevencija, kultura, slobodno vrijeme i sportske aktivnosti omladine.
- Učesnici ovogodišnjeg Samita usvojili su i Deklaraciju u kojoj se, između ostalog, kaže da prezentacije koje su predstavljene dokazuju da su svi gradovi, uprkos veličini, buddžetu, administraciji i geografskim obilježjima, suočeni sa sličnim problemima iz oblasti privrede, urbanizacije, decentralizacije i društva. Razmjena najboljih praksi i stručnosti u cilju rješavanja ovih problema od velikog značaja je za članice mreže - rekla je Brkićeva.
Inače, članice su Atina, Solun, Sofija, Beograd, Novi Sad, Anakara, Bukurešt, Carigrad...
Mreža velikih balkanskih gradova osnovana je 2000. godine u Solunu i danas broji 32 članice iz osam zemalja. Banjaluka je jedan od osnivača i aktivan učesnik na devet dosadašnjih samita i ima zapaženu ulogu u djelovanju ove mreže - istakla je Brkićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.