Petoro djece oduzeto od roditelja

Aleksandar Popović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Petoro djece oduzeto od roditelja

Banjaluka - Zbog zanemarivanja i zlostavljanja, od početka godine petoro djece oduzeto je od roditelja, a stručnjaci Centra za socijalni rad ističu da je u istom periodu 89 mališana trpjelo neki oblik nasilja.

U Centru za socijalni rad ističu da porodice u kojima su identifikovana zanemarena i zlostavljana djeca najčešće odlikuju teški problemi u mentalnom zdravlju roditelja, promjene ličnosti, psihički poremećaji, alkoholizam i ostale bolesti zavisnosti, u kombinaciji sa siromaštvom.

- Od početka godine do kraja oktobra dijagnostifikovali smo 89 djece žrtava raznih oblika zanemarivanja i zlostavljanja. Statistika pokazuje da stručni radnici Centra godišnje rade sa stotinak djece iz porodica u kojima je posumnjano na zanemarivanje i zlostavljanje. Poslije pojačanog nadzora i procjena, u pet slučajeva djeca su bila oduzeta od roditelja i smještena u hraniteljsku porodicu na brigu i staranje - rekla je socijalni radnik Sanja Malić.

Naglasila je da poremećen odnos u porodici najčešće prijavljuju bliski srodnici, prijatelji, komšije, nastavnici…

-  Zlostavljanje ostavlja dugotrajne posljedice na raznovrsne aspekte zdravlja, razvoja i dobrobiti djeteta. Dugotrajno zlostavljanje može otežati uspostavljanje zdravih emocionalnih i partnerskih odnosa u odraslom dobu, problemima u radnom okruženju i posebno u razvijanju stavova i vještina potrebnih za produktivno roditeljstvo - rekla je Malićeva.

Dodala je da se protiv roditelja za koje je procijenjeno da su zanemarili svoje roditeljske dužnosti i obaveze podnose krivične prijave.

Građani smatraju da svaki slučaj zanemarivanja i zlostavljanja djece treba prijaviti.

- Takvoj djeci treba pomoći da zbog toga ne bi imala trajne posljedice. Za sada nisam primijetila takve slučajeve u svom okruženju ali bih svakako prijavila nadležnima ukoliko to uočim  - rekla je Banjalučanka Sanja Vranješ.

Zabrinjavajući podaci

Zabrinjavajući su podaci koji govore da 95 odsto osoba koje zlostavljaju djecu bile su i same zlostavljane u djetinjstvu, a 80 odsto zavisnika o alkoholu i drogama u djetinjstvu su bili zlostavljani. Brine i podatak da 80 odsto djece koja bježe od kuće navode zlostavljanje kao uzrok bijega, dok 50 odsto osoba koje su pokušale samoubistvo su takođe bile žrtve nasilja u djetinjstvu - rekli su u Centru za socijalni rad

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.