Munje nadjačale Majmune i Bekrije

Andrea Simanić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Munje nadjačale Majmune i Bekrije

"Dobra srca su naše bogatstvo, a još je jače naše drugarstvo", samo je jedna od pjesama koje je prethodna tri dana u Banjaluci pjevušilo oko 185 učesnika Novembarskih susreta izviđača.

Ova tradicionalna manifestacija, 36. po redu, okupila je 26 ekipa iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske i BiH, a najbolji među njima su članovi "Munje" odreda izviđača "Horizont" iz Smederevske Palanke. Drugoplasirana je bila ekipa "Vožd" odreda "Vožd Karađorđe" iz Niša, dok je treće mjesto osvojila ekipa "Ozon" odreda "Car Lazar" iz Kruševca.

Posebno interesantni bili su neobični nazivi ekipa, kao što su "Majmuni", "Tetrapak", "Štela", "Bekrije", "Elegantno popunjeni", "Monstrumi"...

Domaćini manifestacije odred "22. april" iz Banjaluke, ovim susretima su obilježili i 41 godinu postojanja.

Skauti željni dobrog druženja, ali i pobjede, stigli su u Banjaluku u petak, a subota je bila takmičarski dan, gdje su ekipe prelazile stazu na lijevoj strani rijeke Vrbas sa pet kontrolnih tačaka. Prva tačka nalazila se kod Venecija mosta, druga kod Zelenog mosta, treća u naselju Potoci, četvrta kod Ponira i peta kod Rebrovačke crkve.

- Cilj je bio da takmičari pronađu te kontrolne tačke i dođu do njih. Tamo su polagali razne discipline, kao što su skica terena i puta, konstrukcija staza, kroki terena, prva pomoć, signalizacija... Naše ekipe se nisu takmičile, s obzirom na to da smo postavljali stazu - rekao je načelnik informisanja u odredu "22. april" Aleksa Crnčević i dodao da je ove susrete obilježilo i lijepo druženje obogaćeno novim poznanstvima.

- U slobodno vrijeme smo se, kao pravi domaćini, trudili da gostima pokažemo grad i da se svi zabavimo - kaže Crnčević.

Proglašenje pobjednika te dodjela pehara, zahvalnica i diploma upriličeni su posljednjeg dana susreta.

- Prezadovoljni smo igrama, domaćinom i naravno plasmanom. Godinama učestvujemo na Novembarskim susretima i odnijeli smo već nekoliko pobjeda. Neki od nas su prvi put u Banjaluci, pa smo uživali i u upoznavanju grada, noćnom životu i druženju - rekao je načelnik ekipe "Munje" Rajko Obradović.

Bilo je i onih koji nisu bili zadovoljni plasmanom.

- Osvojili smo deveto mjesto, a staza je bila poprilično teška, što se tiče i terena i zadataka. Ali najvažnije je da smo se dobro zabavili, a pobjeda će biti - rekao je član odreda "Zmajevac" iz Zenice Emir Serdarević.

Svi su se složili da sve što je lijepo brzo prođe, pa su pjesmom i spuštanjem izviđačke zastave u veseloj atmosferi zatvoreni 36. novembarski susreti.

"22. april"

Odred izviđača "22. april" osnovan je 11. oktobra 1970. godine. Četrnaest puta proglašen je najuspješnijim odredom bivše Jugoslavije i nosilac je zlatnog javorovog lista, najvećeg priznanja Saveza izviđača Jugoslavije. Od osnivanja do danas kroz odred je prošlo oko 10.000 mladih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.