Izolovani u svakom smislu

Dajana Miljić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Izolovani u svakom smislu

Banjaluka - Iako je Banjaluka najveći, i po mnogima najuređeniji grad u Srpskoj, slijepe i slabovide osobe ovdje žive u izolaciji, bez uslova čak i za normalno kretanje po gradu, a izlasci, učenje, usavršavanje, pa i zaposlenje i osamostaljivanje predstavljaju nemoguću misiju.

Na području grada živi oko 210 slijepih i slabovidih osoba.

Djeca koja se rode sa značajnim oštećenjem vida, u Banjaluci odmah su u lošijem položaju od ostalih, jer nema specijalne škole za njihovo osnovno i srednje obrazovanje.

- Jedina ustanova za osobe koje imaju ovaj vid invaliditeta nalazi se u Derventi. Samo tri naša člana studiraju na banjalučkim fakultetima - rekao je sekretar gradske Organizacije slijepih  Radomir Radanović.

On dodaje, da bi djeca u Banjaluci pohađala običnu školu, moraju im pomagati roditelji, koji im uz to moraju obezbijediti i posebnu skupocjenu opremu - računar s govornom jedinicom i Brajevu mašinu.

 

Više detalja pročitajte u današnjem štampanom izdanju "Glasa Srpske"

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.