Foto: Guši smrad iz odvoda
Banjaluka - Stanari ulice Sime Matavulja već godinama muku muče sa smradom iz kanalizacionih otvora i izlivanjem fekalija na ulicu i oko zgrada, a rješenja još nema na vidiku.
- Svake godine tokom ljeta smrad je nesnosan, a prilikom velikih padavina kanalizacija se izliva okolo. Nekoliko puta je poplavila i zajedničke prostorije u zgradi. Ekipe “Vodovoda” dolaze da čiste s vremena na vrijeme, ali poslije dva dana bude kao da ništa nisu radili - rekao je stanar i vlasnik kafića u ovoj ulici Rade Vučetić.
Kako on navodi, stanari su se nekoliko puta žalili gradskoj upravi, ali još ništa nije riješeno.
- Da bi se taj problem otklonio, potrebno je navodno dosta novca jer se radi o velikom projektu gdje bi se sve kanalizacione cijevi morale promijeniti. Problem je što je riječ o malom profilu cijevi, a naselje je veliko i stalno dolazi do začepljenja kanalizacionih odvoda - objasnio je Vučetić, dodavši da su stanari sami više puta plaćali čišćenje tih odvoda.
Milan Kovač kaže da posljednja tri mjeseca ulicom ne može proći od smrada.
- Nije mi jasno da nadležni ne mogu da riješe to dok nije došlo do neke zaraze. Nekoliko puta se i izlivala kanalizacija, to je sramota za centar grada - kazao je Kovač.
U gradskoj upravi tvrde da su oni zaduženi za oborinske odvode, a “Vodovod” održava kanalizacione.
- Uputili smo poziv mjesnim zajednicama da nam pošalju svoje prioritete i sve ćemo dobro razmotriti i mnoge i realizovati. Programom uređenja građevinskog zemljišta u ovoj godini radovi na kanalizacionim odvodima nisu predviđeni - rekla je koordinator za analitiku i odnose sa javnošću Odjeljenja za komunalne i stambene poslove i poslove saobraćaja u Administrativnoj službi grada Danira Pipić-Manojlović.
Portparol Vodovoda Branka Ristić rekla je da su ekipe izlazile na teren u naselje Sime Matavulja pet puta prošle godine, a u ovoj godini samo jednom, i to u sedmom mjesecu.
- Od ukupnog broja navedenih intervencija nisu se sve odnosile na probleme u vezi sa začepljenjem kanalizacije, već su se snimale i čistile kanalizacione cijevi u sklopu redovnog održavanja mreže. Problemi se uglavnom javljaju zato što se kanalizacioni odvodi nesavjesno koriste. Drugim riječima, mještani bacaju razni kućni otpad u kanalizaciju pa iz tog razloga dolazi do začepljenja - istakla je Ristićeva.
Dodala je da neodgovorno ponašanje pojedinaca ugrožava ostale korisnike kanalizacije u bližem ili daljem okruženju. Međutim, ponašanje građana uglavnom je prepušteno njihovoj savjesti.
- Odlukom o javnom vodovodu i kanalizaciji Skupštine grada u javnu kanalizaciju zabranjeno je, pored ostalog, ubacivati zapaljive i eksplozivne materije, ulja, masnoće, pepeo, smeće, slamu, drvo, staklo, plastične predmete, krpe, perje, meso, voće, povrće, građevinske i sve druge materijale koji mogu dovesti do oštećenja i začepljenja javne kanalizacije. Kao kod vodovodnih priključaka, tako i kod kanalizacionih, o njihovom održavanju se brinu vlasnici, odnosno korisnici - rekla je Ristićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.