Foto: Do kuća kroz vodu ili preko leda
Mještani ulice Srpskih rudara u banjalučkom naselju Lauš već dugi niz godina muku muče sa slijevanjem vode u kanale, jer nije riješeno pitanje oborinske kanalizacije. U kišnom periodu ulica je poplavljena, dok zimi postane pravo klizalište. S obzirom na to da je ulica izuzetno strma, prava je umjetnost stići do glavnog puta.
Rekao je ovo "Glasu Srpske" predsjednik Savjeta građana ove MZ Nebojša Matić.
- Pored ovog problema, stanovnici ove ulice imaju problema sa snabdijevanjem vodom, naročito oni koji žive u visinskim zonama. Postojeća fekalna kanalizacija ne zadovoljava potrebe domaćinstava, a oborinska nije ni izgrađena. Zato oborinske vode u vrijeme velikih padavina prave mnogobrojne nedaće - pojasnio je Matić.
Prema njegovim riječima, godinama upozoravaju na postojeće probleme, a od brojnih žalbi nadležnima u gradskoj upravi ostala su samo obećanja.
- I ove godine smo slali zahtjeve u kojem smo tražili da sporna ulica bude na listi prioriteta za 2011. godinu. Zahtijevali smo da se pronađe način da bi se oborinske vode iz visinskih zona svele nekako u glavni kolektor u Karađorđevoj. Najbolje rješenje u ovom slučaju bi bila kompletna rekonstrukcija pomenute ulice, ali za ove radove bi trebalo izdvojiti najmanje pola miliona maraka - rekao je Matić.
Stanovnici ove banjalučke ulice nisu riješili u potpunosti ni pitanje javne rasvjete.
- Postavljeni su stubovi javne rasvjete u proteklom periodu i to u dužini od 700 metara, dok je 500 metara ulice još uvijek u mraku. Predlagali smo da se postojeći drveni stubovi u tom dijelu izmjeste i na njihovo mjesto postavi od 15 do 20 betonskih, pa da se i to riješi. Vjerujemo da ćemo uz saglasnost rukovodstva preduzeća "Elektrodistribucija" ovu ideju realizovati - kazao je Matić.
U Odjeljenju za stambeno-komunalne i poslove saobraćaja su istakli da su im poznati problemi mještana u ulici Srpskih rudara, kao i da je odvod oborinskih voda djelimično riješen preko otvorenih odvodnih kanala.
- Ti kanali su često zatrpani samovoljnom izgradnjom prilaza objektima, pa tako dolazi do izlijevanja vode. U sklopu redovnog održavanja biće popravljani odvodni kanali na mjestima gdje ne obavljaju svoju funkciju, a i redovno čišćeni. Nastojaćemo da u sljedećem periodu nađemo najbolje solucije i za ostale njihove poteškoće, a sve u skladu sa našim budžetskim mogućnostima - kažu u pomenutom odjeljenju.
Nebojša Matić ističe da su iz MZ u nekoliko navrata slali dopise gradskoj upravi, ali da do danas pitanje kanalizacije nije riješeno.
- Svjesni smo da je kriza otežala realizaciju mnogih projekata, pa tako i ovog, ali uvjeren sam da će gradske vlasti imati sluha za dugogodišnji problem stanovništva ovog dijela grada - kazao je Matić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.