Čuvar ostavštine Petra Kočića

Tatjana Papić - Džakula
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Čuvar ostavštine Petra Kočića

Malo ko može da se pohvali da je proslavio 80 godina uspješnog rada i postojanja kao Zavičajno društvo "Zmijanje", koje čuva, prije svega, ono što je iza sebe ostavio velikan Petar Kočić.

Ovo je na svečanoj akademiji rekao predsjednik Zavičajnog društva "Zmijanje" Nedeljko Čubrilović.

Prema njegovim riječima, glavna zvijezda vodilja ovog udruženja je briga o svakom čovjeku pojedinačno, a posebno o onom ko je u nevolji.

- Zavičajno društvu je organizovalo, a i ubuduće će, humanitarne akcije za pomoć starim i nemoćnim, kao i prikupljanje knjiga za školske biblioteke na Zmijanju. I dalje ćemo podržavati svaki apel za pomoć koji bude upućen nekom našem članu - naglasio je Čubrilović.

Čubrilović je naglasio da je jedan od najvažnijih zadataka Udruženja u sljedećem periodu okončanje akcije na rekonstrukciji ognjišta Petra Kočića.

- Tu će osim spomen-sobe biti i zavičajni muzej našeg narodnog tribuna. Prema idejnom rješenju Zavoda za očuvanje spomenika kulture i istorijskog nasljeđa Republike Srpske, vrlo kvalitetan projekat šireg društvenog interesa. Imajući sve to u vidu, očekujemo da će u realizaciji učestvovati grad Banja Luka, opštine Mrkonjić Grad i Ribnik, institucije Republike Srpske te mnogi dobrotvori - istakao je Čubrilović.

Nedeljko Čubrilović, prilikom obraćanja na svečanosti povodom proslave 80 rođendana, naglasio je da će se pronaći mogućnosti izgradnje zmijanjskog doma u Banjoj Luci, gdje je najviše Zmijanjaca.

U Zavičajnom udruženju "Zmijanje" imaju mnogo planova u vezi sa turizmom

- Imamo određene projekte u turizmu kojima cijelom svijetu možemo da pokažemo ko je zapravo Petar Kočić, ko su Srbi, kakva je Bosna, kakva je Krajina i Zmijanje. Možemo im pokazati i naše običaje, naše nasljeđe i tradiciju te bogatstvo našeg jezika, koje je Kočić toliko poznavao i njegovao - naglasio je Čubrilović.

Istoričar Zoran Pejašinović se osvrnuo na početke Zavičajnog društva.

- "Zmijanje" je osnovano 14. oktobra 1929. godine. Četiri godine kasnije preraslo je u kulturno društvo "Zmijanje" i kao takvo je datiralo do 1941. godine. Kada je izbio rat, stao je i rad "Zmijanja", ali su ostale trajne, neprolazne tekovine, prije svega tu mislim na Avgustinčićev "Petrašin od bronze", koji i danas krasi naš grad - rekao je Zoran Pejašinović.

Tokom svečane akademije prisutni su pedsjećeni na obnovu rada društva do 2001. godine, odnosno na period od 2001. do 2009. godine. Poslije toga okupljeni su mogli da uživaju u kulturno-zabavnom programu.

Simbol

- Čim se pomene Zmijanje i Manjača, odmah se pomisli na našeg velikana, po mnogo čemu jedinstvenog, Petra Kočića, čijim bi tragom danas mogli da krenu mnogi. Velikan srpske pisane riječi i narodni tribun je simbol tog kraja, Banje Luke, a i šire - rekao je Nedeljko Čubrilović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.