
BANjALUKA - Pojedini dijelovi naselja poput Starčevice, Borika, Petrićevca i Motika, drugi dan nakon proglašenja vanredne situacije u Banjaluci, osvanuli su bez gomila smeća, dok su mještani Obilićeva, Lazareva, Ade i Pobrđa, ali i mnogih drugih dijelova grada i dalje kuburili sa prepunim kontejnerima.
Da li i na koji način "Čistoća" u pomenutim naseljima odvozi otpad nismo sigurni, jer direktor ovog preduzeća Aleksandar Bajić nije odgovarao na "Glasove" pozive.
S druge strane, iz "Dep-ota" tvrde da, kao što su ranije i najavili, primaju otpad na deponiju od sedam do 13 časova u skladu sa zakonom o štrajku i aktom preduzeća o smanjenom obimu rada.
Takođe, pojedini sugrađani navode da su na nekim lokacijama kontejneri prazni, ali da gomila smeća stoji oko njih, te kvari sliku grada na Vrbasu.
- Juče ujutru sam šetala i zatekla nevjerovatnu scenu. Gomila smeća se nalazila na travi pored trotoara, a prazni kontejneri su izmješteni odatle i postavljeni samo nekoliko metara dalje. Zašto je ostavljen toliki otpad na ulici i kome je palo na pamet da kontejnere premjesti odatle, nikako mi nije jasno - ispričala je Banjalučanka Jana T.
Njen sugrađanin Danko G. kaže da mu je laknulo kada je juče ujutru ugledao radnike "Čistoće" kako odvoze smeće.
- Minulog vikenda je bila prava katastrofa, smeća je bilo svuda po naselju. Razbacani otpad nije samo da predstavlja ruglo, već i ozbiljnu opasnost od zaraze. Srećom, počeli su da odvoze smeće i sada se osjećamo sigurnije. Ipak, ovo nije smjelo da se dozvoli - rekao je ovaj mještanin Starčevice.
Mještani Petrićevca, kao i Motika ističu da je smeće iz njihovih naselja odvezeno, dok mnogi drugi Banjalučani tvrde da su pred njihovim kućama i zgradama "nikle" male deponije. I dok nadležni prebacuju lopticu odgovornosti sa jednih na druge, građani ne kriju ogorčenost.
Nakon navoda gradonačelnika Draška Stanivukovića da će pozvati rukovodstvo preduzeća "Dep-ot" na sastanak, kako bi pokušali naći rješenje u vezi sa odlaganjem otpada, to je i učinjeno. Potvrdio je ovo v.d. direktora Komunalnog preduzeća "Dep-ota" Ratko Jokić koji je naveo da su juče ujutru oko deset časova dobili mejl iz Gradske uprave.
- Zaprimili smo mejl iz Odjeljenja za finansije. Ne znam šta ovo odjeljenje ima sa tim sastankom. Nije rečeno ni ko nas poziva, samo je napisano da je sastanak u 15 časova u vezi sa proglašenjem vanredne situacije u Banjaluci - rekao je Jokić za "Glas Srpske".
Na sastanak su, kako je kazao, pozvani svi načelnici i gradonačelnici opština i gradova koji odlažu otpad na regionalnu deponiju u Ramićima, predstavnik krupnog kapitala grada Banjaluke Aleksandar Šibarević, predsjednik Skupštine Ljubo Ninković, "Čistoća" i oni.
- Naš dolazak nije sporan, ali zbog ozbiljnosti situacije potrebno je da svi prisustvujemo sastanku. Krajnje je neprofesionalno da se ljudi sa takvim obavezama i odgovornošću pozovu na sastanak u ovako kratkom periodu - kazao je on i dodao da su zbog toga predložili da se sastanak odgodi za četvrtak.
Gradonačelnik Banjaluke ja danas nakon sastanka saopštio da predstavnici Depota danas nisu došli na sastanak.
Problemi sa odlaganjem otpada u Banjaluci bila je i jedna od tema u Narodnoj skupštini RS. Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju uputilo je dopis Republičkoj ekološkoj inspekciji da provjeri stanje na terenu zbog problema sa odvozom smeća u Banjaluci. Rekao je ovo ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Bojan Vipotnik odgovarajući na poslaničko pitanje.
- Dobijamo dopise i pritužbe od "Dep-ota" i "Čistoće", ali isključivo grad je nadležan za funkcionisanje ovih preduzeća. Proces mora da teče nesmetano, "Čistoća" mora da prikuplja smeće, "Dep-ot" da ga skladišti - rekao je Vipotnik i uputio apel da se problem riješi.
Podsjećamo, u nedjelju je u Banjaluci proglašena vanredna situacija koju je objavio gradonačelnik nakon održane sjednice Štaba za vanredne situacije. Razlog za ovu odluku, poručio je prvi čovjek grada na Vrbasu, jeste neodgovorno ponašanje rukovodstva "Dep-ota".
Naime, preduzeće "Dep-ot" saopštilo je da je u štrajku, a "Čistoća" upozorila da je "Dep-ot" time onemogućio redovno prikupljanje otpada na području grada Banjaluka i regije sedam gradova koji odlažu otpad na deponiji u Ramićima.
OMBUDSMAN
Pravo na čist vazduh, zdravu zemlju, pitku vodu i zdravu životnu sredinu predstavljaju osnovna i neprikosnovena ljudska prava, rekao je ombudsman za ljudska prava BiH iz reda srpskog naroda Nevenko Vranješ i naveo da je nedopustivo ono što se dešava Banjaluci.
- Ovo što ovih dana primjećujemo u Banjaluci ničim se ne može opravdati, da je grad sa 200.000 stanovnika zatrpan komunalnim otpadom što naročito eskalira u gusto naseljenim urbanim jezgrima, prostorima između i oko zgrada, područjima oko škola, bolnica, vrtića i drugim objektima ključne infrastrukture - poručio je Vranješ.
Kako je istakao, stanovnike Banjaluke, koji su i uredni i savjesni u plaćanju prema "Čistoći", ne treba i ne smije pogađati bilo kakvo neriješeno pitanje između odgovornih subjekata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.