April čisti grad

Vesna Popović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: April čisti grad

Banjaluka - Akcija proljećnog uređenja grada počinje u ponedeljak 1. aprila u deset časova, kada će u dvorištu Osnovne škole "Georgi Stojkov Rakovski" u Novoj varoši gradonačelnik Slobodan Gavranović sa najboljim učenicima simbolično zasaditi stablo.

Prema riječima načelnika Odjeljenja za komunalne i stambene poslove i poslove saobraćaja Zorana Novakovića, akcija će biti podijeljena u dvije faze i trajaće do 20. aprila.

- Od 1. do 13. aprila otpad će biti prikupljan u naseljima na desnoj obali Vrbasa, a od 8. do 20. aprila u naseljima na lijevoj obali. Ove godine služba grada je za proljećnu akciju čišćenja i uređenja grada izdvojila 60.000 KM - rekao je Novaković.

Iako manje sredstva ove godine ulažu u ovu aktivnost,  Novaković smatra da efekti neće biti manji nego ranijih godina i poziva građane da daju svoj doprinos u ovoj aktivnosti.

- Da bi ova akcija uspjela, najvažnija je dobra saradnja građana i izvođača radova, a otpad iz  gradskog područja će odvoziti radnici "Čistoće". Za odvoz otpada iz prigradskog i ruralnog područja zaduženo je preduzeće "Eko euro tim". Građani bi kabasti otpad trebalo da odlažu u već pripremljene kontejnere ili određena mjesta. U suprotnom mogu da ga osatve pored saobraćajnica kako bi kamioni lakše mogli da ga pokupe - precizirao je Novaković.

Dodaje da je u prošlogodišnjoj akciji ukupno sakupljeno 774 tone otpada, odnosno 608 tona sa gradskog i 166 prigradskog područja.

- Praksa je pokazala da građani imaju razvijenu svijest o propisnom odlaganju otpada. U prilog tome ide činjenica da u gradu nema velikih divljih deponija. Ipak, važno je naučiti djecu da održavaju životnu sredinu pa ćemo se truditi da banjalučke školarce uključimo u što većem broju u ovu akciju - naglasio je Novaković.

Najavljuje da će od ove godine, kao novina, pored akcije proljećnog čišćenja grada biti organizovana i jesenja.

Od 1. aprila nadležni iz službe grada počeće redovnu godišnju sanaciju gradskih i seoskih ulica.

Plan akcije

Od 1. do 13. aprila komunalci će voziti otpad iz MZ Srpske toplice, Obilićevo jedan i dva, Starčevica, Vrbanja, Ada, Debeljaci, Česma, Priječani, Krupa na Vrbasu, Rekavice jedan i dva, Krmine, Agino Selo, Bočac, Karanovac Ljubačevo, Stričići, Pavići, Donja Kola, Goleši, Čokorska polja. Od 8. do 20. aprila iz Kočićevog vijenca, Pobrđa, Lauša, Bulevara, Paprikovca, Petrićevca, Centra jedan i dva, Borika jedan i dva, Nove varoši,  Rosulja,  Lazareva jedan i dva, Motika,  Drakulića,  Šargovaca, Zalužana,  Kuljana,  Bronzanog Majdana Stratinske Borkovića,  Kmećana,  Bistrice,  Saračice, Piskavice,  Gornje Piskavice, Verića,  Šimića, Potkozarja, Mišinog Hana, Prijakovca, Dragočaja.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.