Foto: Ilustracija
Na obali Kvarnerskog zaliva, između mora i padina Učke, smjestila se Opatija, jedan od najpoznatijih i najljepših gradova hrvatskog Jadrana.
Grad raskošnih vila, parkova, palmi i dugih šetališta uz more poznat je po spoju mediteranske prirode, elegancije i bogate istorije.
U Opatiji je 1949. godine rođena poznata hrvatska književnica i kolumnistkinja Vedrana Rudan, koja je odrastala u obližnjoj Mošćeničkoj Dragi.
Turistički razvoj grada započeo je u 19. vijeku, kada je izgrađena Vila Anđolina, a dolaskom željeznice do obližnjih Matulja Opatija je postala dostupnija putnicima iz srednje Evrope.
Posebno mjesto u istoriji ima hotel Kvarner, otvoren 1884. godine i poznat kao prvi hotel na jadranskoj obali, nakon čega je Opatija postala omiljeno odredište evropske aristokratije i poznatih ličnosti.
Danas je jedan od njenih najprepoznatljivijih simbola Lungomare, gotovo deset kilometara duga obalna šetnica, a zbog jedinstvenog spoja mora, zelenila, arhitekture i istorije Opatiju s razlogom nazivaju „Kraljicom Jadrana“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.