Foto: Uskliknuli s ljubavlju
BANjA LUKA - Dječiji hor "Jedinstvo", pod dirigentskom palicom Jasne Antonić, i ove godine obilježio je Svetosavsku akademiju, koja je održana sinoć u Banskom dvoru Kulturnom centru.
Pjevajući himnu svetitelju Savi, članovi ovog hora pokazali su zavidan talenat i pjevačko umijeće. Na repertoaru je bila kompozicija Konstantina Babića, uz klavirsku pratnju Željke Jovanić.
Jasna Antonić istakla je da ovaj nastup ima veliki značaj za članove Dječijeg hora "Jedinstvo".
- Sveti Sava je bio prvi srpski patrijarh, osnivač Srpske pravoslavne crkve i prosvjetitelj, koji je našem narodu dao prva saznanja koja su prije nas imali ostali narodi sa razvijenom kulturom, poput Rusa, Grka i drugih, a nama je pripala velika čast da nastupamo na ovoj svečanosti, posvećenoj ovom svetitelju - istakla je Antonićeva.
Od svog nastanka do danas, kako kaže Antonićeva, ovaj hor i njegovi članovi doprinose bogaćenju kulturnog života Banje Luke i Republike Srpske, o čemu svjedoče i osvojene medalje i priznanja sa mnogih takmičenja i festivala na kojima su učestvovali.
Repertoar Dječijeg hora "Jedinstvo" je šarolik, tako da članovi izvode i duhovne i svjetovne kompozicije.
Svake druge nedjelje nastupaju na liturgiji u crkvi Svete trojice, predstavljajući se Mokranjčevom Liturgijom.
- Osim ovog programa, vježbamo i djela iz svjetovnog repertoara, posebno srpskih kompozitora poput Babića, Tajčevića, Ilića i drugih - naglasila je Antonićeva.
Prema njenim riječima, protekle godine hor nije imao mnogo nastupa, ali održani koncerti su bili veoma uspješni.
- Posebno smo zadovoljni nastupom na prošlogodišnjim Horskim susretima povodom otvaranja ove manifestacije u crkvi Hrista Spasitelja, gdje smo se predstavili sa još pet eparhijskih horova - podsjetila je Antonićeva.
S ciljem upoznavanja sa svetinjama i znamenitostima, za članove hora se organizuju i poklonička putovanja.
Do sada su imali priliku da obiđu fruškogorske manastire, Tvrdoš, Hercegovačku Gračanicu, pravoslavnu crkvu Svete Tekle u Sarajevu i druge svetinje.
Dirigent Jasna Antonić ove godine slavi jubilej, deset godina rada sa Dječijim horom "Jedinstvo".
- Jubilej namjeravam da obilježim cjelovečernjim koncertom u okviru Horskih susreta koji će biti održani u oktobru, a planiram i jedno iznenađenje za publiku - najavila je Antonićeva i dodala da će na repertoaru biti i duhovne i svjetovne kompozicije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike