Tradicionalni sabor u Loznici u znaku Banje Luke

Nedav Simić - Žerajić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Tradicionalni sabor u Loznici u znaku Banje Luke

LOZNICA - Himna Vuku, Stevana Stojanovića Mokranjca, u izvođenju Gradskog mješovitog hora Centra za kulturu "Vuk Karadžić" iz Loznice, svečano je najavila 74. Vukov sabor u Vukovom domu u Loznici.

U dugoj tradiciji Vukovog sabora svake godine jedan grad ima tu čast i privilegiju da ga otvori. Ove godine je to Banja Luka, a to je ujedno i prvi put da jedan grad iz BiH obilježava ovu manifestaciju.

U galeriji "Mina Karadžić" otvorena je izložba fotografija Banje Luke. Postavka "Cedubala" obuhvata mnoge događaje koji su uticali na kulturni, duhovni i privredni život ovog grada.

Otvarajući izložbu, direktor Narodnog pozorišta Republike Srpske Rade Simović naglasio je da su to mali trenuci koji Banjoj Luci mnogo znače.

- Ne smijemo zaboraviti da su Srbi u Republici Srpskoj najveći baštinici i ispisnici Vukovog jezika. Na to se moramo uvijek podsjećati, jer je to jedan jezik koji nas duhovno održava - istakao je Simović.

Predsaborske dane 74. Vukovog sabora otvorio je ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, koji je obišao znamenito mjesto Tršić i Vukovu spomen-kuću. On je istakao da je 75 godina postojanja potvrda značaja koju ova manifestacija ima na kulturnoj mapi Srbije.

- Kultura jednog naroda je osnov svake posebne kulture tek onda kada potvrđuje i izražava identitet naroda kojem pripada i povezuje ga sa kulturama sveta. Mislićemo o tome tokom Vukovih i naših sabornih dana - podvukao je Bradić.

Predstava Narodnog pozorišta Republike Srpske "Gospođa ministarka" izazvala je pravo oduševljenje mnogobrojne lozničke publike. Glumci su izmamili dugotrajne aplauze publike, ali i visoke ocjene stručne kritike.

Ovogodišnji Vukov sabor protiče u znaku dva jubileja: 75 godina od otvaranja Vukove spomen-kuće, što je jedinstven primjer muzeja na otvorenom i 75 godina od otvaranja prvog Vukovog sabora. Vukova kuća je od tada mjesto hodočašća za sve poklonike srpske kulture i pismenosti.

Saradnja

"Gospođa ministarka" je najilustrativniji primjer kako treba da sarađuju Srbi iz Republike Srpske i Srbije. Izabrali smo Nušića, predstavu u kojoj naslovnu ulogu ima Svetlana Bojković, a cijela produkcija je iz Narodnog pozorišta Republike Srpske - kazao je Rade Simović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.