Foto: Glas Srpske
ISTOČNO SARAJEVO - Premijera predstave „Tera inkognita“ izvedena je večeras u Narodnom pozorištu u Istočnom Sarajevu a riječ je o predstavi rađenoj po tekstu Nebojše Romčevića u koprodukciji sa Gradskim pozorištem iz Gradiške.
Predstava je premijerno izvedena i na Festivalu "Ljubica" u Gradišci, 17. maja, a večerašnja premijera u Istočnom Sarajevu je upriličena povodom prve godišnjice od osnivanja Narodnog pozorišta u Istočnom Sarajevu.
Mnogobrojna publika u Narodnom pozorištu istinski je uživala u ovom djelu uz ocjenu da je dobra predstava uvijek mamac za pasionirane ljubitelje pozorišta.
Glumac i umjetnički direktor Gradskog pozorišta Gradiška Admir Mešić rekao je da je predstava rađena u koprodukcija između pozorišta u Gradišci i Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo, a da je sporazum o saradnji sa Narodnim pozorištem Istočno Sarajevo potpisan u novembru, te da je za tri mjeseca urađena odlična predstava.
- Predstavu je publika na festivalu u Gradišci odlično prihvatila i za ovu večerašnju premijeru u Istočnom Sarajevu imamo mnogo više samopouzdanja. Žanrovski je možemo svrstati u komediju. U njoj postoje songovi, koreografije i nije strogi realizam - rekao je Mešić.
Mešić je ocijenio da publika uživa u predstavi jer je zabavna i zanimljiva.
- Osjetili smo u Gradišci puls publike i smatramo da će ova predstava imati jednu svijetlu budućnost - istakao je Mešić.
Reditelj Nemanja Ranković je rekao da se predstava odnosi na sadašnje vrijeme u kojem su "sve forme, nažalost, raspadnute", ali da čovjek sam mora naći ono šta ga može održati
- To su istina i ljubav - rekao je Ranković.
Prema njegovim riječima, predstava govori o potrazi za identitetima i uspostavljanju spostvenog, u skladu sa novonastalim situacijama.
- Tekst je pisan 90-ih godina prošlog vijeka i bio sam prilično skeptičan na koji način zapravo cela ta tematika koja je obrađena u tekstu, može korespondirati u današnjem trenutku i sa današnjom publikom. U iscrpnim razgovorima sa dramaturgom predstave i samim piscem došli smo na ideju da se moramo pozabaviti mapiranjem onih stvari koje su dominantne u ovom trenutku. Ako krenemo od toga da smo devedesetih u Ameriku gledali kao u obećanu zemlju, da je to ostvarenje nekih nada i snova, prebacili smo u današnji momenat kada u svetu ne postoji nikakva forma, nikakvi ideali, bilo je neophodno pronaći jezik kojim ćemo tu priču ispričati i učiniti je bližom za razumevanje trenutka u kome smo i zahvaljujući songovima Irene Popović Dragović, uspeli smo da izvučemo ono što je bitno u ovom trenutku naglasit kako bi bila bliža današnjoj publici - pojasnio je Ranković.
On je dodao da su danas identiteti postali još konfuzniji u odnosu na devedesete godine kada smo mislili da su stvari jasne.
- Sama predstava je, kao i trenutak u kome živimo, izmešano jer ne postoji ništa što je precizno i što se može podvesti pod određeni žanr - naveo je Ranković i pohvalio glumce otkrivajući da je sa glumcima imao samo 21 probušto je itekako kratak period.
Vršilac dužnosti direktora Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo Jelena Krstić rekla je novinarima da je srećna zbog svega onoga što su proteklih 12 mjeseci uradili i što su uprkos izazovima ostvarili značajan napredak.
Krstićeva je naglasila da Narodno pozorište finansijski zavisi od Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, ali da ih podržavaju Grad Istočno Sarajevo i opština Istočno Novo Sarajevo.
- Protekla godina je bila izuzetna i teška. Osim finansijskog momenta, imamo i kadrovski problem jer još uvijek imamo malo ljudi, ali ti koje imamo su puni entuzijazma i želje za radom, tako da nižemo uspjehe - ocijenila je Krstićeva.
Ona je dodala da su do sada ostvarili saradnju sa Gradskim pozorištem Gradiška i sa Vladimirskim dramskim pozorištem iz Rusije.
Umjetnički direktor Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo Zoran Todorović rekao je da ova, druga po redu, predstava izuzetno značajna, jer s njom još uvijek probijaju led.
- Moramo da radimo kako bi dostigli ritam koji određuju druga pozorišta, a po kojima treba da se ravnamo, kako bi se svrstali u tu profesionalnu katregoriju. To je jedan evolutivni proces koji ne zavisi samo od nas - rekao je Todorović.
Todorović je napomenuo da je predstava "Tera inkognita" važna i u umjetničkom smislu te ocijenio da će zadovoljiti ukus većeg dijela publike.
Todorović je izrazio nadu da će u narednim godinama imati još više podrške od republičkih i lokalnih institucija. Prva repriza zakazana je za sutra od 20 časova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.