Novo izvođenje monodrame "Svetozar Treći"

B.P.
Novo izvođenje monodrame "Svetozar Treći"

BANjALUKA - Višestruko nagrađivana komična monodrama "Svetozar Treći" biće izvedena večeras u banjalučkom Domu omladine od 20 sati.

Predstavu izvodi glumac Ivan Perković, koji je ostvario zapažene uloge u serijama "Urgentni centar", "Igra sudbine", "Zakopane tajne", kao i glavnu ulogu u filmu "Ciklus", čija bioskopska distribucija počinje krajem januara.

Iako komedija, ova predstava šalje ozbiljne poruke publici o tome kako u ovom brzom vremenu sačuvati dušu i ljubav. Osnovni cilj i misija je očuvanje starog dijalekta, bogate narodne leksike. Junak predstave Svetozar je starac od sedamdesetak godina porijeklom iz Šumadije i govori specifičnom melodijom koja danas izumire...

Iako je već priznata, zahvaljujući nagradama, kao jedna od najboljih monodrama trenutno, zadatak u narednim godinama je da postane kultna. Predstava ima potencijal za to, jer je jedna od onih koje se, kada budu pogledane, pamte godinama, a 200. izvođenje predstave bilo je 15. maja u G. Milanovcu.

Komad "Svetozar III" je rađen prema tekstu "Kad umreh onomad" Ljiljane Bralović, a u režiji Mihaila Kostadinova. Kako sama autorka kaže ideju za ovaj tekst je objasnila željom da kroz kazivanja glavnog junaka iznese osudu licemjerja i pretvaranja.

- Kada ljudi ozbiljne životne situacije pretvore u cirkus, u meni se stvori neutoljiva želja da ih osudim i ismejem. Drugi motiv je da svom junaku ispunim želju, koja je podsvesna želja svakog čoveka, da vidi koliko će kome nedostajati kada ga ne bude bilo - rekla je Bralovićeva.

Organizator je Zavičajno udruženje "Glamočko kolo" Banjaluka. Predstava će takođe biti izvedena u Srpskom kulturnom centru Modriča 23. novembra od 19.30 časova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana