Nemiri mladog čovjeka inspiracija za film

Mirna Pijetlović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Nemiri mladog čovjeka inspiracija za film

BANjALUKA - Snimanje kratkometražnog igranog filma "Tjelesna funkcija" mladog banjalučkog reditelja Daneta Komljena nedavno je završeno u Sarajevu u okviru projekta "Sarajevo grad filma 2011".

U okviru ovog projekta snimljena su još tri kratkometražna igrana filma mladih i talentovanih režisera, a za "Glas Srpske" Dane Komljen otkriva nekoliko detalja o svom novom filmu koji je snimljen za samo tri dana, što je bio i jedan od uslova učešća u projektu.

Komljen je bio učesnik drugog "Sarajevo talent kampusa" - programa "Sarajevo film festivala" koji je namijenjen mladim filmskim profesionalcima i studentima završnih godina studija filma iz jugoistočne Evrope.

Uloge u filmu "Tjelesna funkcija" pripale su Anelu Hasanbašiću i Rijadu Gvozdenu, a prema Komljenovim riječima, film govori o nemiru.

- To je, u stvari, nemir koji ima neko u svojim dvadesetim godinama, kada se neki od najdivljijih ljudi povlače u svoja utočišta. U tim godinama je i lik u filmu, Adnan, koji na jedan dan dolazi iz sela u Sarajevo da prodaje povrće svog oca - kaže Komljen.

Kako je istakao Komljen, glumca Anela Hasanbašića je pronašao na pijaci, gdje radi u boksu i prodaje voće i povrće, slično njegovoj baki koja je prodavala kore za pitu na pijaci. Ta atmosfera na pijaci tokom radnog vremena i poslije, kad svi odu i kad je ostajalo samo smeće i bačena hrana, kaže da ga je i inspirisala da snimi film.

- Rijad Gvozden je glumac kojeg mi je preporučio prijatelj u čijoj je predstavi glumio. Amel je bio direktor fotografije dokumentarca koji je napravila Jelena, montažerka. Ono što je uradio u tom filmu mi se mnogo dopalo. Imali smo relativno malu ekipu, deset ljudi, gotovo da uopšte nismo koristili rasvjetna tijela i lako smo se kretali sa mjesta na mjesto - priča Komljen o iskustvima sa ekipom filma.

On je istakao da mu je kroz ovaj projekat i snimanje filma "Tjelesna funkcija" jako bitno bilo da shvati kako želi da funkcioniše u produkcionim uslovima glomaznijim od dosadašnjih u kojima je radio.

Svečana premijera sva četiri filma snimljena u okviru projekta "Sarajevo grad filma 2011" biće premijerno prikazana u okviru 17. "Sarajevo film festivala", krajem jula.

Novi projekat

- Zajedno sa svojom koleginicom planiram da sklopim snimke koji su ostavljeni u podrumu japanske ambasade u Beogradu. Čovjek koji je renovirao prostor ambasade pronašao je četrdesetak rolni filma koje su zaposleni u ambasadi ostavili iza sebe. On ih je prenio u svoju garažu i godinama je pokušavao da ih preda nekome. Zaustavio me je dok sam prelazio ulicu noseći kutije filma. Tako da planiramo pokrenuti te trake, uraditi nešto sa tim napuštenim slikama - kaže Dane Komljen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.