Foto: Nemanja Savić: Doprinos unapređenju muzičke kulture
Predavanja koja držim studentima direktno obrazlažem konkretnim interpretacijama i izvođenjima. Insistiram na tome da dirigent mora da ima jedno široko muzičko obrazovanje da bi mogao na pravilan način da pročita kompoziciju.
Ovo je za "Glas Srpske" rekao dirigent, kompozitor i prosvjetni radnik Nemanja Savić, koji je povodom Dana Republike, ukazom predsjednika Republike Srpske Rajka Kuzmanovića, odlikovan Ordenom Njegoša drugog reda za rezultate rada koje je ostvario u proteklom periodu.
Nakon završetka Muzičke akademije u Beogradu, Savić je radio kao muzički pedagog i dirigent horova u Novigradu, Bujama i Šibeniku. Poslije kraćeg boravka u Vršcu, Savić od 1992. godine ponovo živi i radi u Banjoj Luci.
- U razgovoru i dogovoru sa protojerejom stavroforom Ratkom Radujkovićem, došli smo na ideju da obnovimo rad mješovitog hora SPD "Jedinstvo". Ovaj hor, kojim dirigujem, ima višestruku ulogu i značaj. Radimo pod patronatom Srpske pravoslavne crkvene opštine Banja Luka, ali u isto vrijeme imamo odgovoran zadatak da na umjetničkom polju reprezentujemo naš grad i Republiku Srpsku - rekao je Savić.
Pored učestvovanja na nedjeljnim i prazničnim bogosluženjima, hor "Jedinstvo" ima i bogatu koncertnu aktivnost u zemlji i inostranstvu, kao i niz zapaženih nastupa na festivalima.
- Naš hor organizuje i međunarodnu muzičku manifestaciju "Banjalučki horski susreti", na kojoj svake godine nastupa 16 do 18 horova - naglasio je Savić.
On je za razne ansamble radio aranžmane, obrade, stilizacije, ali i komponovao originalna djela različitih žanrova.
- U ovim predjelima nema mnogo horskih kompozicija koje su zasnovane na lokalnim tradicijama i na idiomima folklorne muzike, pa sam taj nedostatak pokušao da kompenzujem obradama i umjetničkim kompozicijama koje su nastale na folklornim karakteristikama šire banjolučke regije i Republike Srpske - istakao je Savić.
Osim komponovanja, on je izdao i nekoliko zbirki horova u kojima su se našle kompozicije različitih autora.
Savić je i direktor Muzičke škole "Vlado Milošević" u Banjoj Luci, a na Akademiji umjetnosti predaje hor i horsko dirigovanje i diriguje Mješovitim horom Univerziteta u Banjoj Luci.
Nemanja Savić je objavio knjigu u kojoj je analizirao horski opus Vlade Miloševića. Pored kompozicija, u njoj je izložena Miloševićeva biografija, osvrt na karakteristike narodnog pjevanja, komentari i uputstva za izvođenje uvršćenih kompozicija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike