Nagrađena Trebinjka Rea Mucović

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Nagrađena Trebinjka Rea Mucović

TREBINjE - Mladi umjetnički fotograf Rea Mucović iz Trebinja, dobila je ovih dana prvu nagradu prestižnog britanskog stručnog foto časopisa "Digital foto" koji ima svoje izdanje za Srbiju. Dobitnik prve nagrade, koja se dodjeljuje za svaki dvobroj lista, stiče pravo besplatnog pohađanja priznate Aksel digitalne foto škole. Nagrađena fotografija pripada njenom najnovijem ciklusu rađenom u jednom od beogradskih romskih naselja.

Rea je nedavno dobila i visoko priznanje za fotografiju, specijalnu nagradu ambasade Rumunije za fotografiju "Flamenko" iz njenog španskog ciklusa, sa kojom se našla i među pet nagrađenih mladih fotografa iz jugoistočne Evrope.
Specijalnu nagradu koja joj je dodijeljena, preuzela je njena majka Svetlana, na izložbi pobjedničkih radova, fotografija, slika i video arta, koja je, u okviru službenog programa Evropske godine kreativnosti, održana u sarajevskoj galeriji "Novi hram", a kojoj su prisustvovali brojni predstavnici ambasada u BiH i brojni umjetnici.
Rea je student čuvene škole fotografije Worksshops lead Tomislava Peterneka. Jedan je od pet studenata na grupi kod Peterneka, gdje je, kaže, prezadovoljna.
- Prvo smo počeli sa analognom fotografijom, a sada trenutno radimo laboratoriju - kaže Rea, kojoj, budući da je prve korake "iza objektiva" učila od svoga pokojnog oca, dugogodišnjeg tehničkog urednika i fotoreportera "Glasa Trebinja" Slobodana Mucovića, sve ovo nije nepoznato.
Srećna je, dodaje, što ima privilegiju da radi kod čuvenog majstora fotografije, jer u Worksshops lead-u uglavnom Peternek radi sa studentima, osim kada je u pitanju digitalna fotografija.

Škola koju pohađa traje godinu dana, ali Rea će, kako kaže, ako bude bilo mogućnosti, nastaviti dalje obrazovanje u ovom pravcu, iako, sudeći po fotografima koji su fotografiju učili kod Peterneka, a sada rade za poznate svjetske firme i kompanije, i nakon završenog ovog nivoa studija, ona ima izuzetne šanse da ostvari dobru karijeru. Na studiju u Worksshops lead-u studenti se bave i novinskom fotografijom, u okviru čega su nedavno pravili i novinarski esej, ali, iako se nadamo da će Rea tu biti najbolja, taj film, kaže, još nije razvijen.

Zavičaj

Rea, nažalost, ima malo vremena da dolazi u rodno Trebinje otkako je na studijama, iako, kada god dođe, obavezno sa aparatom u rukama ide u potragu za novim fotografijama.
- Svugdje se mogu naći dobri motivi, čak i u pustinji i onom najudaljenijem napuštenom hercegovačkom selu, kao i pod svjetlima velegrada kao što je Beograd - reče nam za kraj Rea, koja je svoje prve fotografije objavljivala u listu "Glas Trebinja".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.