Foto: Muzika kao most
BANjA LUKA - Koncert austrijskog dueta "Ajvar & Sterz", koji čine Nataša Mirković De-Ro (vokal) i Matijas Lojbner (drehlier-hurdy gurdy) održan je u petak u koncertnoj dvorani Banskog dvora - Kulturnog centra pred velikim brojem gledalaca.
Osnovnu karakteristiku ovog dueta čini spoj starog instrumenta sa zapada Evrope pod nazivom "drehlier" sa tradicionalnim pjesmama sa Balkana - sefardskim romansama, albanskim tužbalicama, bugarskim svadbenim pjesmama i gradskim pjesama južnog Balkana. Muzika dueta zbog toga predstavlja svojevrsnu fuziju različitog evropskog muzičkog nasljeđa.
- Muzika je most između različitih naroda i ovakve muzičke večeri su izuzetno važne za interkulturna razumijevanja - rekao je ambasador Austrije u BiH Donatus Kek.
Etno-muzikolog i programski direktor "Inicijative kulturne raznolikosti Banja Luka", koja je organizovala ovaj koncert u okviru projekta "Jedinstvo raznolikosti", Sofija Vidaković-Barjaktarević rekla je da je ovo bila pretpremijera dueta "Ajvar & Sterz" za područje Balkana.
- Oni su nastupali u raznim evropskim zemljama, a evo ih u Banjoj Luci, pred njihovu turneju sljedeće godine u Hrvatskoj, Srbiji i BiH - rekla je Vidaković-Barjaktarević.
Ona je dodala da duet svira zajedno pet-šest godina. Riječ je o samostalnim umjetnicima, koji sviraju različite vrste muzike: od klasične, preko barokne do dvanaestotonske muzike.
- Imaju poseban interes za tradicionalne muzike različitih naroda. Matijas Lojbner je proputovao gotovo cijeli svijet, sarađivao sa različitim umjetnicima, a evo pozabavio se i suočavanjem sa muzikom Balkana i mislim da je napravio interesantnu simbiozu svega - istakla je Vidaković-Barjaktarević.
Drehleier je instrument poznat je u gotovo 90 odsto zemalja u Evropi, počevši od zapadne Evrope, preko srednje Evrope i Rusije. U 20. vijeku doživljava pravu renesansu prilagođavajući se modernim strujanjima, tako da je aktivan i u okviru pop, rok i džez muzike. Ovaj instrument nevjerovatno se uklopio u izvođenje muzike sa ovih prostora - rekla je Sofija Vidaković-Barjaktarević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike