Leonardovi crteži ljudskog tijela

B92
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Leonardovi crteži ljudskog tijela

London - Crteži ljudskog tijela koje je radio Leonardo da Vinči naći će se po prvi put na izložbi u Kraljičinoj galeriji u Bakingemskoj palati u maju pod nazivom ''Leonardo da Vinči: Anatom'', prenosi B92.

Na izložbi će se naći crteži koji su bili u posjedu vajara Pompea Leonija, a koje je ovaj umjetnik povezao u jednu knjigu.

Leonardo da Vinči je smatran za jednog od najvećih renesansnih umjetnika, ali ova izložba ga prikazuje i kao anatoma, koji je bio ispred svog vremena.

On je napravio crteže kostiju, mišića i unutrašnjih organa, uključujući srce i mozak.

Smatra se da je htio da objavi svoje radove, ali kada je umro 1519. godine oni su ostali među njegovim privatnim papirima.

Da Vinči je ostavio sveske i crteže svom pomoćniku Frančesku Melciju, čiji ih je sin prodao vajaru Pompeu Leoniju.

Leoni je anatomske radove svezao u jedan svežanj, a na naslovnoj strani je zlatnim slovima napisao ''Crteži Leonarda da Vinčija, konzervirani od strane Pompea Leonija''.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.